De eerste steenlegging van de Christelijk Gereformeerde kerk aan de Steengracht De redactie ontving van de heer C. Kamp te Corinchem onderstaande brief die zijn grootvader Lambert Kamp (1870-1938), handelaar in thee aan de Kanaalweg 168 schreef aan zijn zoon Martien Kamp (1896-1975), onderwijzer in Den Haag. Martien Kamp was een broer van Teunis Kamp (1899-1972), die aan de Rijkswerf (1919-1929) en later aan het Ministerie van Marine in Den Haag een betrekking had en de vader was van de heer C. Kamp. Omdat vermoedelijk veel lezers niet weten hoe dat nu eigenlijk zit met de geschiedenis van de Christelijk Gereformeer de kerk in Den Helder heeft een van de redactieleden daar in deze afle vering twee artikelen aan gewijd. Brief van Opa Lambert Kamp aan zijn zoon Martien Kamp. Het was nog mobilisatietijd (eerste wereld oorlog) in Nederland en veel was op de bon (levensmiddelen, tabak, etc.) Martien (22 jaar) was toen onder wijzer in den Haag. den Helder, 5 juni 1918 (do) Geliefde Maarten Wij kunnen je melden door Gods zegen allen frisch en gezond te zijn. Onze hartelijke dank voor je brief van j.1. Zaterdag. Het spijt ons heel erg dat het juffr. Barger zoo slecht naar den zin gaat, maar zoo heeft dan ieder zijn moeilijke tijden door te maken. Het leven is vol moeilijkheden en dat wel van aller lei aard. De een heeft teveel werk en een ander heeft te weinig. De een heeft geen rust omdat hij te rijk is en een ander heeft geen rust om dat hij te arm is. En zoo zou ik kun nen voortgaan. Gelukkig maar die gene die vergenoegd is met hetgeen hij heeft. Dezulke worden er helaas niet veel gevonden. Alle menschen jagen naar meer. Nu genoeg daar van. Zooals je wellicht in de groote bla den zal hebben gelezen heeft don derdag 30 Mei j.1. de eerste steen legging voor een nieuw kerkge bouw der Chr. Geref. Gemeente te den Helder plaats gehad. Het was een zeer drukke dag. Van hier en elders dromden de menschen teza men om van deze plechtigheid ge tuigen te zijn. Het geheele terrein was vroegtijdig afgezet, niet door Politie of Soldaten maar door een hooge schutting. Aan C. Bruin was opgedragen zooveel mogelijk de orde te bewaren. Tegen drie uur zou de Kerkeraad zich ten huize van broeder Riekwel vereenigen om dan onder Com mandant Adjudant van Heuvel naar het bouwterrein te marschee- ren. Dat ging uitstekend. Op de plaats van bestemming (alwaar de Nederlandsche driekleur wapperde) werden wij opgewacht door een groote schare belangstellenden met den heer opzichter Visser aan het hoofd, je kan wel nagaan dat de mi litaire macht heel wat indruk maak te. Het terrein was heel wat opge ruimd en een aantal stoelen neerge zet voor vermoeide vrouwen. De be langstelling viel ons best mee, er waren zoo ongeveer een 60 men schen en buiten de schutting moe ten er nog even zooveel gestaan hebben. Volgens kerkeraadsbesluit zou een der ouderlingen het eerst het woord voeren Klokslag 3 werd dan ook de stilte verbroken door het aanheffen van Psalm 103:1 en werd het hier navolgende door een der ouderlin gen gezegd: Het is een plechtige Ure, want wij zijn niet saamgekomen om een al taar op te richten en dat straks te wijden aan den afgod dezer eeuw, maar om getuigen te zijn van de eerste steenlegging voor een nieuw kerkgebouw om dat straks te wij den aan jehova, de God des He mels en der aarde van Wien de dichter in Ps. 19 getuigd: Het rui me hemelrond, vertelt met blijde mond, Gods eer en heerlijkheid, enz. Het is een plechtige Ure omdat we ook thans herinnerd worden aan de strijd en moeite welke ook wij als kleine gemeente in de loop der ja ren alhier te doorworstelen gehad hebben. Maar wij worden ook te vens herinnerd aan de weldaden des Heeren, welke wij onder strijd en moeite hebben ervaren, want de Heere heeft ook hier onder ons den arbeid willen zegenen en ziende op dat alles, mogen ook wij met den Apostel getuigen: Den hulpe van God verkregen hebbende staan wij tot op deze dag. Daarom hebben wij ook thans alle vrijmoedigheid om de Weleerwaar de Heer Ds. Molenaar uit te noodi- gen aan de opdracht des kerkeraads te voldoen n.1. om de eerste steen van dit te bouwen kerkgebouw neer te leggen ter plaatse waar deze be- 92

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 8