91 H.P. Baak 1936 gereed, aan de Kanaalweg. Voorzitter Van Loo bewoonde met zijn gezin een deel van het pand. Het was ontworpen door J.J. van der Leek, zoon van een van de op richters van OB C. van der Leek. Aannemer was C. Bot. [in de oorlog is het pand, met vele andere, afge broken op last van de bezetter] Vooruitgang De voorzitter van de Centrale van Rijkspersoneel F. Perdok schetste bij het 40-jarig jubileum van OB in 1938 de ontwikkeling: Tegen 1900 heerste in de kring der werfwerklieden de diepste duister nis. In de kleine schamele woning werd na hard en lang werken een schrale boterham genuttigd. Aan het einde van de loopbaan was voor de afgebeulde werkman een trieste levensavond door een bekrompen pensioentje beschoren. Het lot van de weduwen en wezen was bedroe vend, aldus Perdok. Maar in 1938 heeft de Rijkswerk man goede arbeidsvoorwaarden, "een gerieflijke woning om zijn in cultuur gestegen bestaan redelijk te kunnen uitleven. De oude werk man, die zijn taak als volbracht kon beschouwen, heeft een verzorgde levensavond en de weduwe en we zen een onbezorgde toekomst", [vergeleken met 1898 zeker, maar twee jaar later brak de oorlog uit...] Dagelijks Bestuur 1938 Voorzitter; L.F. van Loo, secretaris P.N. Scherer, penningmeester B. Meijer' leden: I. Meijnen, W.C. de Bie, S. Slort, G. Leen, J. Kroonstui- ver en de Keijser. OB telde toen 750 leden. Iedere vrijdagavond hield het DB zitting voor de leden. Niet alleen bedrijfsaangelegenheden, maar ook privé-zaken konden dan besproken worden. De leden maakten veel ge bruik van dit zogenoemde advies bureau. "Voorzitter Van Loo was alle andere avonden voor de leden disponibel (beschikbaar)". De gel den van OB waren belegd in hypo theken, hoofdzakelijk onder leden. Verder had men een rekening bij de Nutsspaarbank. Als leden in fi nanciële zorgen raakten konden ze renteloze voorschotten krijgen. Ziekenzorg Aan het eind van 19n richtte OB de onderafdeling Ziekenzorg op. Oor spronkelijk was het een verzekering tegen loonderving bij ziekte, later werd het een verzekering voor spe cialistische behandelingen, opera ties en ligdagen in ziekenhuizen. Ook voor de echtgenotes en de kin deren van de leden. [Voor een werk man was specialistische hulp niet mogelijk vanwege de hoge kosten en de loonderving; niet werken be tekende immers simpelweg geen loon] Het bestuur van Ziekenzorg bestond in 1938 uit voorzitter L.F. van Loo, secretaris I. Meijnen en penningmeester G. Landman. Gedenkboek 40-jarig bestaan On derling Belang. Vereeniging van personeel in 's Rijksdienst te Den Helder (1898-1938), Den Helder/Amsterdam 1938 (Drukke rij De Boer). L. F. (Frank) van Loo

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 7