89 s advi- oel. Hij et Helle- ezoeken een au- 'iders et pen- van len dat imer is ge- Hij ag, en rolgelin- C. .eek in )p zich- zijn. lman naar iging, vastge- mtwor- rooral al Ie ka- let onze mocht loest lijkt, mg op r ook -nig- ak, de inten er lee- gade- et was lerpe tik, de /erant- heel rschei- rhe- ege- Niets man, en ge- st. Dan liggen uis, Luchtopname rijkswerf Rechtsonder de "millioenenhoek" Toen de onenigheid daarover in het bestuur tot uiting kwam op de be wuste ledenvergadering, werd een commissie benoemd, om de zaak in 't reine te brengen. Deze com missie moest verslag uitbrengen op een ledenvergadering. Ik werd ook als lid aangewezen. Reeds meerde re malen was mij een candidatuur in het bestuur aangeboden. Zeker, ik voelde er veel voor. Voor het or ganisatieleven, en vooral die der vakbeweging had ik mij altijd geïn teresseerd. Ik had mij altijd bewo gen in de vakbewegingslitteratuur. Ik gevoelde mij echter teveel aange trokken tot de socialistische, anar chistische beweging van Domela Nieuwenhuis. Ik vond de strijdwij ze van OB te zoetsappig enz. Maar daarover op een andere plaats. Nieuw bestuur Om op die commissie terug te ko men. Deze vergaderde met het be stuur. Daar werd mij alles klaar en duidelijk. Zooals het daar toe ging, kon het niet langer. Baak had volko men gelijk. De belangen van de le den werden meer dan verwaar loosd, dank zij Staalman. Aan de greep van deze man konden Vink c.s. niet ontkomen. Het waren stroomannen die geheel naar de pijpen dansten van Staalman. Hierin moest verandering komen. En de commissie had een rapport samengesteld met als voornaamste voorstel: een nieuw bestuur. In een ledenvergadering, die 5 uur duurde werden er spijkers met koppen ge slagen. Leden van OB, volgelingen van Staalman, stonden met strooi biljetten aan de ingang der zaal. De inhoud was vooral gericht tegen Baak en Van Loo. Toen werd alles mij duidelijk en begreep ik, wat er op het spel stond. OB moest uit de klauwen van Staalman gehaald worden. Het ging er warm van langs. Zeker, het begrootte mij vooral voor een man als Kees Vink. [tot zover de memoires van mijn grootvader Louis van Loo Sr.] AANVULLING: Onderling Belang van 1913 tot 1938 L.F. (Frank) van Loo Uit het gedenkboek ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van Onder ling Belang (OB) in 1938* ontleen ik een en ander om de grote lijn van het vervolg op de memoires van mijn grootvader te schetsen, waar het OB betreft. In september 1913 werd C. (Kees) Vink opgevolgd door H.P. Baak als voorzitter, die dat bleef tot 1924. Onder zijn krachtige leiding werd de strijd voor lotsverbetering voort gezet. Er werd veel bereikt: het we duwen- en wezenpensioen, verho ging van de ouderdomspensioenen, aanmerkelijke loonsverhogingen, 12 dagen vakantie en georganiseerd overleg. Ook kwam het tot samen werking met de neutrale organisa ties van de werf-werklieden te Hel- levoetsluis, Delft en Amsterdam. Federatie/Centrale In 1915 werd deze samenwerking gestalte gegeven in een federatie.

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 5