Uit de memoires van Louis van Loo sr. Aflevering 3: mijn dienst in de vakbeweging Onderling Belang Ik werd in 1913 gekozen in het be stuur van Onderling Belang (OB), toen bekend als de organisatie waarin de werklieden der marine werf te Den Helder als lid konden worden opgenomen. Ik was reeds lid van de oprichting af, namelijk april 1898. Het vereenigingsleven zat mij in het bloed. Reeds op 15 jarige leeftijd bezocht ik openbare vergaderingen, die feitelijk voor leeftijden beneden de 16 jaar niet toegankelijk waren. Het toenmalige (Helderse) kamer lid, A.P. Staalman, was toendertijd de man die het opnam voor de klei ne luiden. Zijn blad, genaamd Ex tra Tijding, een blaadje dat twee maal per week verscheen, maakte veel opgang, vooral onder de volksklasse. Hij nam het op voor de ver drukten en ge selde op rake en scherpe wij ze de heer schappij der li berale regee- rings- en ge meentelijke in stanties. Staal man was ook de vader van Onderling Be lang. Op zijn initiatief werd deze vereeni- ging opgericht. Weifpoort Weststraat De loonen van de werklieden op de Rijkswerf waren zeer laag. Verhoo gingen vonden voor de ouderen zeldzaam plaats. Er werd meer ge keken naar gunst dan naar kunst. Het gevolg was dat velen er in vrij en tijd wat bij moesten verdienen. De werktijd was 60 uren per week. Door werk in vrijen tijd beliep dit 80 en meer uren (in totaal). Van vacantie geen sprake. Weduwe- en Weezenpensioen niets. Mentaliteit De mentaliteit onder de werklieden zoowel als superieuren, was zeer slecht. Stierf er een collega, dan werd bij het uitgaan aan de werf- poort een bus geplaatst, waar men een gift in kon werpen. Het bedrag wat meestal binnenkwam bedroeg van 4 tot 7 gulden. Daarvan werd nog een dankbetuiging bekostigd die geplaatst werd in het toenmali ge Vliegend Blaadje. In die bus werden nog knoopjes gevonden. Was de overledene in zijn leven een vakman, dan werd zijn gereedschap bij opbod verkocht, [vaklieden had den toen hun eigen gereedschap] De weduwe zelf, die vaak met kin deren achterbleef, ging dan weke lijks aan het venten met koffie, thee of zette een winkeltje op om zo doende nog wat te kunnen verdie nen. Nog zeer jong zijnde, kwam ik reeds in opstand. Ik kon huilen bij zoveel ellende. Zeker, er waren ve len, die protesteerden onderling, dat de rijkswerklieden geen rechts positie hadden. Dit waren dan ook 87

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 3