foto links: Verfwinke! Binnen haven 88/89. Bloemenwinkel Lydius van Veen Van Calenstraat 29. Elk jaar werd in de huiskamer een Sinterklaastafel gemaakt. Dan wer den er allemaal kinderboeken, pren tenboeken, kleurpotloden, passerdo zen, verf- en tekendozen uitgestald en woonde het gezin - vader, moe der en vier kinderen - in de keuken. Mijn moeder schrijft dat ze ooit voor het geld dat ze verdiend had met het bezorgen op zaterdag van tijdschriften bij de klanten van haar vader, in een groot warenhuis een schrift en een potlood kocht. Opa werd kwaad omdat ze naar een con current was gegaan, maar nog kwaaier toen mijn moeder zei dat het daar ook veel goedkoper was dan bij hem! Ja, de grote winkels stonden bij mijn grootouders niet in een goed blaadje; ze vormden een bedreiging voor de kleine zaken. Toen op de hoek van de Keizerstraat dan ook een filiaal van Vroom en Dreesman kwam, mocht mijn moe der daar nooit iets kopen. In die tijd waren de winkels nog tot 's avonds 10 uur open en op zaterdag tot 11 uur! De vijf boekhandelaren in Den Hel der kregen om de beurt een jaar lang de levering van boeken voor de gemeentescholen. Deze boeken moesten gekaft en al worden afge leverd. Mijn opa trof het een keer dat hij juist de boeken moest leve ren in het jaar dat het zevende leer jaar werd ingevoerd en daar moes ten toen op alle lagere scholen boe ken voor komen. De hele serre van het winkelhuis in de Keizerstraat kwam vol te staan met allerlei soor ten boeken. De kinderen hadden toen juist vakantie en er zat niets anders op dan dat ze allemaal moesten meehelpen om de boeken gekaft te krijgen. De kinderen maakten er wedstrijden van wie de meeste boeken in een uur kon kaf ten en kregen een cent per gekaft boek en op de laatste dag van de vakantie mochten de kinderen naar de bioscoop, een ongekend evene ment. En nooit zijn ze vergeten dat "een baal 10 riem was, een riem 20 boek en een boek 24 vel", zoals mijn oma haar kinderen leerde. Na de oorlogsjaren is de boekwin kel verkocht aan de heer en me vrouw Bosch die van 1948 tot 1968 twintig jaar lang boeken en kan toorartikelen hebben verkocht. Tenslotte Bloemenmagazijn Lydius van Veen. Veel mensen dachten dat Lydius de Latijnse naam van een bijzondere bloem was Mijn va der had eerst, ik denk in het jaar 1932, op Krugerstraat 23 een woon huis kunnen huren, waar best ge winkeld kon worden. In de voorka mer werden wat planken langs de wanden getimmerd, waarop de planten konden staan. Er werd een mand met bloemen gekocht en het spul kon beginnen: bloemen en planten verkopen en zoveel moge lijk tuinwerk doen. De verhuizing naar Van Galenstraat 29 was een grote vooruitgang, hoewel het ook een oud huis was, eerst bewoond door de familie Ox. Er was veel meer ruimte voor mijn vaders tuingereedschap omdat er achter het huis nog een 'pakhuis'- was met een eigen deur op de Wil- helminastraat. Mijn vader begon met deze winkel op 1 september 1933. In de winkel kwamen steeds meer klanten en de keuze in aar dewerk potten werd steeds groter; ook kreeg mijn vader steeds meer tuinwerk te doen en zelfs enige abonnementstuinen. Vastigheid voor het gezin, want de verkoop van bloemen en planten bleef riskant. Hoeveel koop je in? Hoelang blij ven de bloemen vers? Heb je aan het eind van het jaar nog wat ver diend? Krijg je dit jaar weer de leve rantie van de kerstbomen voor de kerk? En wat doe je met de kerstbo men die overblijven? Hoe krijg je de grote planten en bloemstukken achter op de fiets veilig wegge bracht, ook naar Huisduinen? Wat was het een verbetering toen er in de winkel waterleiding werd aan gelegd en er niet meer via de woon kamer naar de keuken gelopen moest worden om water te halen voor de bloemen en planten. Ook konden toen de aardewerk potten van de planten en de vazen van de bloemen in de winkel zelf worden schoongemaakt! In strenge winters werden zoveel mogelijk bloemen en planten in de woonkamer gesjouwd, waar de haard dan de hele nacht moest blij ven branden. Later kwam er ook een kachel in de winkel; het bleef een hele zorg om de 'levende han delswaar' de winter door te krijgen. In december 1969 vertrokken mijn ouders naar 's Graveland. De win kel is verkocht en uiteindelijk is ook Van Galenstraat 29 een normaal woonhuis geworden. Marieke Verheul-van Veen in

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 27