maar dat was niet zo, ja, het bos wachter uniform kreeg ik van de gemeente. Later zijn er op die plek de volières gebouwd. Je kan nog zien waar het oude huis heeft ge staan, bij die hoge bomen waar nou de beesten zitten. Daar ligt ook de molensteen, die komt uit de Molen straat, want er heeft vroeger aan de Molengracht een molen gestaan. Die steen kwam uit de grond, 'of ik er wat aan had', en dat vond ik wel leuk, die hebben we bij de volières gelegd, want het hoort bij Den Hel der. In die dagen liep ik wel zo'n dertig kilometer per dag want het gebied was 40 hectare groot, je had de Donkere Duinen maar ook 'de wa terleiding' dat lag daar achter, dat liep tot aan de westkant tot waar het hek liep met het voetpad en het fietspad in de duinen. Ik heb ook al tijd honden gehad, ruwharige Hol landers, die waren afgericht je zat dan op een africhtcursus. Later had ik jachthonden, mijn laatste hond was een Duitse herder. De beplan ting deden we ook zelf. Wij hebben heel wat gekapt en opnieuw geplant. Zoals de hoek tegen de camping en het voormalige rugbyveld aan, dat hebben we opnieuw ingeplant met dennen, eiken en elzen. De naald bomen gingen er uit, het was eigen lijk een naaldbomenbos. Nu komen er loofbomen en gevarieerde be planting want het grondwater staat te hoog voor de naaldbomen. Dat komt omdat de duinwaterwinning werd stopgezet en daar kunnen die bomen niet tegen vandaar de om vorming naar een loofbomenbos. De eenden in de vijver waren er al tijd al, dat leefde vanzelf. De eieren lieten we allemaal uitkomen daar deden we niets mee. In de vijver zwommen goudwinden en zeelt, die werden uitgezet. In mijn tijd is ook het hertenkamp gebouwd en de volières. De stallen waar het varken in staat hebben we gemaakt van hout uit het bos. Ik heb ook enorm veel excursies ge geven, aan scholen en zo. Vroeger kwam dat niet zoveel voor, toen kwam iedereen nog met de fiets tot dat de auto kwam en er aan de over kant dat parkeerterrein is gekomen. Daar was toen ook de houten kiosk met een fietsenstalling van tante Roos met haar man Jan uit Tuin dorp. Later kwam de camping, voor de campinggasten gaf ik één keer in de week een rondleiding, en op de camping gaf ik lezingen. Zo heb ik ook de hele inventarisatie gemaakt voor de werkgroep Atlas van de pad destoelen, de planten en vogels. Verder was ik ook onbezoldigd ambtenaar van de gemeente, politie ambtenaar, en als het moest kon ik een bekeuring geven. Zoals aan Bertus Kikkert de stroper. We gin gen gewoon met elkaar om en toen Bertus stopte zijn we nog op zijn af scheidsreceptie geweest. Ik heb ook nooit last met hem gehad en als hij wat had dan zei ik 'nou Bertus' en dan was het klaar dan was het over. Want er waren slechtere hoor'. Sinds 1 mei 1993 is het boswachter schap in Den Helder opgeheven, J. de Bruin was de laatste. Het bos is een open gebied geworden en in de toekomst zal het naaldbomenbos vervangen zijn door loofbomen die geen hinder hebben van de hoge waterstand. Uitgangspunt is om het beheer te richten op de natuur lijke ontwikkelingen. Inmiddels groeien al duidelijk zichtbaar de jonge struiken van de braam, lijs terbes, meidoorn, vlier en kamper foelie op plaatsen waar de dennen zijn verwijderd. Met dank aan de familie T. Hagen voor hun medewerking aan de ge publiceerde foto's. Rens Schendelaar Bronnen: Isaac Le Maire, koopman en bedijker, door Henk Schoorl. Zeshonderd jaar water en land, door Henk Schoorl. Atlas van de natuurgebieden in de ge meente Den Helder, naar een initiatief van J. K. Schendelaar, onder redactie van F. Creutzberg, J. Punselie, G. A. Roos en G. J. Weigraven. Aanleg Donkere Duinen, gemeentear chief Den Helder. Gemeente Jaarverslagen, gemeentear chief Den Helder. Wandelgids de Donkere Duinen, een uitgave van de Groene Poolster (1999). Met dank aan de heer W. Groen. 104

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 20