gronden' werd op grote schaal naaldhout toegepast. Het meest geschikt bleken de den Pinus Aus- triaca en de den Pinus Montana te zijn. Van deze boomsoorten zijn er dan ook vele tienduizenden ge plant. Van de jonge aanplant zou den er later zelfs ook een groot aantal verkocht en geplant worden op de rooms-katholieke begraaf plaats aan de Jan Verfailleweg. De door Redeke aanbevolen aan leg van een 'veentje of moeras' op de laagst gelegen gedeelten lever de de vijver op. De werkzaamheden Het gemeentebestuur had na de Eerste Wereldoorlog enorme zor gen door de toename van werkloos heid. Voor een kleine groep men sen had de gemeente zelf nog wat werk. Zoals het ophogen van de bouwgrond voor Tuindorp met grond van de gegraven Singel, het verharden van de wegen met ge klopt puin van Fort Kijkduin en de aanleg van de Nieuweweg. Voor ge middeld dertig werklozen had de gemeente werk voor de aanleg van de Donkere Duinen. Zwaar werk. Zoals helm maaien, kruipwilg uit halen, duinen omspitten, de vijver uitgraven (vanaf 1918) en Oosten rijkse dennen planten afkomstig uit de kwekerij van het staatsbosbeheer in Schoorl. Het beheer viel onder Staatsbosbedrijf 'houtvesterij de Ei landen' in Utrecht, terwijl met bos- wachterij Texel werd samenge werkt. Als schaftruimte stond er een eenvoudige plaggenhut tegen een duinhelling. Als baas werd aan gesteld de voerman van de dienst gemeentereiniging en plantsoenen Reijer Agema. Hij was bekend met het werk en zou later de eerste bos wachter worden. Vanaf 1923 kwam Agema in de nieuw gebouwde bos wachterswoning te wonen. Deze woning was voorzien van rode dak pannen Tuile de Nord, een regen bak voor het drinkwater en binnen van een fraaie schoorsteenmantel met tegeltjes. Aannemer Cornelis Quak bouwde het huis voor 4636 gulden. Agema werd ook aange steld als buitengewoon veldwachter om tegen stropers, jagers en pu bliek op te treden. Daarbij hield hij onder andere de wildstand bij van konij nen, otters en bunzingen. In het gemeen tearchief van Den Helder liggen de zorg vuldig bewaar de voorwaar den voor het uit te voeren werk in het bos. Zoals die voor het jaar 1924, opge steld door 'Bur gemeester en Wethouders van Helder, voor het spitten en beplanten van een gedeelte van het terrein Donke re Duinen. Artikel 1 De te verrichten werkzaamheden omvatten: het twee steken diep spit ten of wel 60 cm van 6 Ha grond of minder, van het terrein de Donkere Duinen en het beplanten met den De hoofdingang aan de Jan Verfailleweg, op de achtergrond de oude boswachters woning. Boswachter Hagen met zijn hond Rosta.. nen daar waar gespit is. Artikel 2 Door de Directie der Gemeente Reiniging zal worden aangegeven welk gedeelte gespit en beplant moet worden. Bij het spitten moet een gedeelte van de zoden op 60 cm diepte worden gebracht, het an dere gedeelte wordt op gelijke af standen op de gespitte grond ge- 101

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 17