foto links: De vijver met jonge aanplant. foto onder: De oude boswach terswoning, op deze plek bevinden zich nu de volières. Isaac Le Maire voerde zijn plannen om grote delen van de Koegras gronden te bedijken al gauw niet zelf meer uit. Andere en grotere winsten lokten. Na 1602 raakte hij meer in de ban van de Indische handel. Nadat het Le Maire-bezit vrij van schulden was volgde in 1634 de 'scheiding en deling', van het grondbezit onder zijn kinderen. De gronden bleven tot het jaar 1789, dus bijna twee honderd jaar, in overeenstemming met zijn testa mentaire wens, in gemeenschappe lijk beheer van zijn nakomelingen: 'de Erven van Le Maire'. Daarna kwam het gehele gebied door ver koop in eigendom van het Rijk voor een bedrag van f 60.000,-. Waterwinning Als nieuwe eigenaar verpachtte het Rijk het duingebied de Ooghdui- nen (Donkere Duinen) voor de jacht aan de hoogste bieder; in de periode rond 1910 was het eigen dom van de familie Hummel. Door gebrek aan voldoende duinen voor duinwaterwinning voor het groei end aantal inwoners kocht de ge meente Den Helder het terrein op om de watervang te vergroten. Niet lang daarna lagen er plannen klaar om het oostelijke deel te bebossen (het huidige bos). Het westelijke deel bleef, tot aan het fietspad, in gebruik als duinen voor de water winning. Voor de aanleg van het bos vroeg de gemeente advies aan Dr. H.C. Re deke (directeur van het Zoölogisch station, nu bekend als het NIOZ). Hij was de plaatselijke autoriteit op dat gebied en mede-auteur van het boek 'Flora van Helder'. Hij protes teerde fel tegen het bebossingsplan van de gemeente vanwege het ver loren gaan van de hoge natuurwaar de van het duingebied, die volgens hem vooral te danken was aan de aanwezigheid van vochtige duinval leien waarin veel zeldzame planten soorten groeiden. Zijn protest werd opzij gelegd en vanaf 1917 en de daarop volgende jaren werd het duingebied in werkverschaffing be bost. Met als compromis met Dr. Redeke enkele vanouds bestaande loofbosjes en een open stuk heide (nu de Ruige Hoek genoemd) met wat lagere gedeelten, die werden uitgespaard. In overeenstemming met de toen heersende opvattingen over het bebossen van 'woeste 100

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 16