De Donkere Duinen Van adellijk bezit tot natuurpark 98 Dat het gebied de Donkere Duinen als een duineiland tot het einde van de vijftiende eeuw omgeven was door het water van de Noordzee is nu moeilijk voor te stellen. Nog min der dat het gebied in zeewaartse richting veel groter was. Minstens tweederde deel is door veranderde stromingen en getij invloeden ten westen van de huidige kustlijn weg geslagen. Pas nadat de zeegaten Heersdiep (ter hoogte van de Mid- denvliet) en het Gat (iets ten noor den van de Donkere Duinen) aan het eind van de vijftiende eeuw ver zandden kwam daar een einde aan. Door de aanleg van de Zanddijk in 1610 kwam het gebied definitief tot rust. Wat er van het duineiland uit eindelijk overbleef kennen wij nu als het strand en de duinen tussen strandslag Duinoord en strandslag Donkere Duinen met het daarachter liggende gebied de Donkere Duinen. Het voormalig duineiland liep van west naar oost in gerekte vorm met de stroming van de zeegaten mee, iets wat nog steeds zichtbaar is aan de loop van de Jan Verfailleweg langs de bosrand. De naamgeving is een verbastering. Omdat het duin terrein de Donkere Duinen vóór de aanplant van dennen en loofhout geen opvallend verschil te zien gaf met de noordelijke duinen is de naam Donkere Duinen niet op grond van kleurindruk, maar volks etymologisch (woordafleiding) te verklaren: zodat de naam Ooghdui- nen (Oogh eiland) verbasterd is tot d' Hoogeduinen, tot d' Ogerduinen tot Donkere Duinen. Zoals ook de naam Doggersvaart ontleend is aan de vroegere Ooghduinen. 1. Inlaagdijk 2. Huisduiner kerk (Kerkbuurt), in 1599 in het buitenduin, in 1604 verloren gegaan. 3. Antgebuurt 4. Oudelandcrdijk 5. Koogdijk, ook aan de zuidzijde van de Koogpolder. 6. Nieuwlanderdijk 7. Jan Jansz. Rijcks'wiel. (Zuiderhom) 8. Heiliggarn 9. 'Isaac Lemaire's huysinge', in 1600 na de bedijking van het complex Oogduin- gronden geplaatst. 10. Meenwater 11. Groen Helm. 12. Land 'Torp-pad' 13. Schotmer (Schotmoer); Kerkhof t.N. 14. Het Gat 15. 't Gaatje 16. Zuidduin 17. Oogduin 18. Afsluitdijk in 1599-1600 door Isaac Le Maire aangelegd. 19. Dansgarnduintjes 20. Hoek van de tegenwoordige Tuintjes'. 21. Torperpad (nadien 'den wegh door Lameers landen') - -voorlopige noord- en westgrens van Isaac Le Maire's rechten. Isaac Le Maire Het was de Amsterdamse koopman Isaac Le Maire die in 1599 uit de boedel van graaf Lamoraal van Eg- mond gronden kocht. Waaronder ook het gebied dat wij nu kennen als: de Donkere Duinen, Nieuw Den Helder en de Schooten. Voor die tijd huurde het Huisduiner dorpsbestuur deze gronden uit het Egmonds bezit voor f 70-, per jaar. Maar de graaf van Egmond, door schuldeisers lastig gevallen, ver kocht in 1598-1600 op aandrang De zuidzijde van het voormalige eiland Huisduinen tussen 1585 en 1600 Ter oriëntatie: linksonder de Ooghduinen, geheel rechts (nummer 7) is anno 2001 ter hoogte van Fort Dirksz Admiraal (bron: Zeshonderd jaar water en land, door Henk Schoorl) van de Staten van Holland zijn grondbezit in het noorden van het gewest waaronder die van de 'Ban- ne van Huisduinen'. Dat we bij de liquidatie van dit gra felijk bezit de koopman Isaac Le Maire als belanghebbende zien op-

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 14