Govers aan de Kanaalweg, van ko lenboer Kruyff aan de Vismarkt en als laatste de grote brand bij Van Willigen aan de Weststraat, het "warenhuis van Den Helder" (1935). Na de reorganisatie van de brandweer werd Jan Smit bedankt voor de bewezen diensten. Opa Smit is ook dertig jaar hulp brugwachter geweest en als hij dienst had "zette hij zijn uniform op". Dat bestond uit een pet, waar op met zilveren letters het woord "Brugwachter" stond. Die bruggen waren: de brug aan de Bierstraat, de Keizersbrug en de Botbrug aan de Nieuwstraat. Toen hij de laatste jaren van zijn le ven alle dagen bij zijn zoon Corne- lis op Westgracht nr. 85 ging eten, liet hij vaak karbonaden halen bij slager Korver in de Keizerstraat, of - als die er was - gerookte makreel van Zwagerman bij het brood eten. Dan zei hij tegen zoon Cornelis: "Ik tik deze", nam de grootste en at die met smaak op. Voor zover ik me herinner hing zijn broek altijd onder zijn buik en toen hij bij kleermaker Seeboldt in de Koningstraat een pak liet aan meten, moest de broek wel twee keer ingekort worden, tot verbazing van de kleermaker. Zijn pet, die hij altijd op had, was na het wassen door tante Cathrien Lafeber te klein geworden. Hij was daar zeer kwaad om, maar gelukkig had hij nog een andere pet die pas te. Op 7 juli 1953 klopte hij 's morgens heel vroeg op de tussenmuur om dat hij zich ziek voelde. Zoon Cor nelis hoorde dat en ging huisarts Proost van de Zuidkade halen. Diens hulp mocht niet meer baten, want die morgen omstreeks half acht is hij ingeslapen. Hij werd be graven op de Algemene Begraaf plaats te Huisduinen. Jan Smit Jan Smit sr. 97

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 13