Uit de memoires van Louis van Loo sr. Aflevering 2: strijd om het bestaan Het was A. P. Staalman, lid van de Tweede Kamer, die de werklieden der marinewerf te Den Helder aanspoorde om tot het oprichten van een vakorganisatie over te gaan. Voordien werden door werklieden wel eens verzoeken gericht tot den minister van marine voor lotsverbetering. De onderteekening geschiedde door enkelen. Anderen durfden niet of men zei: 'het geeft je toch niets'. Antwoord kwam er nooit op die verzoeken. werktijd 's morgens om 9 of 10 uur aanving. Zij hadden dus ruime gele genheid om hun ontbijt te nuttigen. Luchtfoto Rijkswerf Willemsoord, linksboven het Paleis. Ochtendschafttijd vervalt Op zekeren dag kwam het bericht af, dat den schafttijd des morgens van 8 tot 8.30 uur zou vervallen. De werk lieden mochten het bedrijf niet meer verlaten en kregen op de werf 15 mi nuten gelegenheid om een boterham te nuttigen. Dit gaf een groote onte vredenheid onder het personeel. De rust van 8 tot 8.30 was (immers) fei telijk drie kwartier, want het afluiden geschiedde om 7 minuten voor ach ten terwijl men om 7 minuten over half 9 binnen moest zijn. De nieuwe regeling bracht dus een groote ver slechtering. De uitvinders van deze nieuwigheid waren heeren wier Molenbrug met het Casino. Protest Een protestvergadering werd be legd in Casino, die buitengewoon goed bezocht was. De zaal was gra tis afgestaan door de eigenaar den heer Polak. Daar kwam de groote ontevredenheid tot uiting. Het op treden van verschillende superieu ren werd scherp bekritiseerd. Wil lem Zits, een schippersknecht, had de leiding. Tenslotte werd besloten een request te zenden aan den mi nister van marine, namens de werklieden der werf. 68

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 8