Monumentenzorg 64 Dat in Den Helder de slopersha mer meer binnen handbereik ligt dan de zorg voor monumenten is bekend. Ontsnapte de watertoren in het naoorlogse Den Helder nog aan afbraak, het spoorwegstation aan het Julianapark werd wel met grote voortvarendheid gesloopt. Net als recentere afbraken van bij voorbeeld de Witte- en de Tivoli bioscoop, de Palmstraatkerk, de Bethelkerk, de marinekantine en het klooster met kapel aan de Linieweg. Op dit moment gaat het Koegras, het platteland van Den Helder, op de schop. Maakte de veeteelt in de jaren vijftig al plaats voor de veel saaiere bloembollen teelt, daarna volgde de bouwex- plosie van woonwijken, recreatie woningen en industriegebieden als het Kooypunt. Voor nu staat de bouw van een jeugdgevangenis op de rol, inclusief een luxe woonwijk tussen de Nieuweweg en station Zuid. Maar dan moet de grootste klapper nog komen, de mogelijke komst van 'Vliegveld Valkenburg' naar Marine vliegveld de Kooy. Volgens de plannen zullen start en landingsbaan tot aan de Nieu weweg gaan lopen. De veranderin gen zullen groot zijn. Toch is het niet allemaal kommer en kwel. Er komt langzaam verbetering in het terughoudende beleid dat de gemeente met haar monumentale ge bouwen voerde. Recentelijk is begon nen met het restaureren van de aula op de Algemene Begraafplaats. De hoge (later aangebouwde) toren wordt gesloopt, de aula krijgt een nieuw uiterlijk en weer zijn oude functie. Verder laat de Vaarwegmarkerings- dienst reparaties uitvoeren aan de gietijzeren verdiepingsvloeren van de vuurtoren terwijl nog niet zo lang ge leden ook al de binnen- en buiten kant van de toren werden geschil derd. De werkzaamheden op de Oude Rijkswerf, om de voormalige werf te behouden en te herontwikkelen tot een karakteristieke toeristische at tractie voor Den Helder, vorderen. Er is gestart met de zuidwesthoek van de werf, de grote hallen staan in de steigers. Een ander restauratieproject vindt plaats aan de gevels van het Ko ninklijk Instituut voor de Marine. Voor de marineleiding blijft dit ge bouw een centrale rol spelen, en om verzekerd te zijn van een goede toe komst wordt nu een zorgvuldige re paratie uitgevoerd. Wie het allemaal zelf wil zien zou eens bij het KIM kunnen gaan kijken. Daar is uitvoer der Cees Slagter (1969), specialist in restauratiewerk, van de firma Ko ninklijke Woudenberg aan het werk. Zijn opdracht luidt: alle voegen eruit, opnieuw voegen, alle kozijnen kaal halen en opnieuw schilderen, heel veel natuursteenwerk opknappen of vervangen, alle borstweringen ver vangen, rondom nieuwe goten aan brengen en drie Arkeltorentjes op nieuw maken. Het hoofdgebouw moest aan de hand van oorspronkelij ke tekeningen en oud fotomateriaal zoveel mogelijk in oude staat terug gebracht worden. 'Het voegwerk was het noodzakelijkste van het onder houd, dat was met het metselwerk de De aula op de Algemene Begraafplaats. grootste reparatie. Maar het meest bijzondere van dit project waren de Arkeltorentjes. Die hebben we op nieuw opgebouwd, de torentjes wa ren er niet meer, we konden ze alleen terugvinden op oude foto's, je zag nog wel bouwsporen op de gevel, dat was nog wel aanwezig, maar we heb ben ze opnieuw moeten constru eren', vertelt Cees Slagter die al eer-

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 4