Van de redactie et J )n Oplettende Feike Asma kenners wisten ongetwijfeld al dat de van oorsprong Helderse organist in 1912 is geboren, en niet in 1916, zoals was vermeld in het artikel op bladzijde 42 van het vorig nummer, 13e jaargang nummer 2. En abusievelijk stond op bladzij 43 'Evangelische Gemeente te Den Haag'. Dat moet zijn: Evan gelisch Lutherse Gemeente te Den Haag. Ter aanvulling, het boek is ook verkrijgbaar bij de heer Klaas Schippers te Lisse, door overmaking van slechts f46,95 (=inclusief porto verpak king) op bankrekeningnummer 46.63.70.865 o.v.v. 'boek cd Asma'. Er is (nog) een zeer beperkt aantal exemplaren beschikbaar. Telefonische informatie 0252 411080. Van Rob Koningstem ontvingen we het antwoord op de vraag die de heer Dick Abbenes stelde in zijn artikel 'Denkend aan Den Helder (2)' in het vorige nummer op bladzijde 54. Wie is de pierenverkoper op het bord van de kaapstander op de dijk? 'Het be trof de heer H. Rensmaag, die zijn vers gestoken pieren te koop aan bood', schreef Rob Koningstem ons. 'In een oude telefoongids van 1959 komt de heer Rensmaag voor op het adres Klaas Duitstraat 15, onder tele foonnummer 4273. Als beroep wordt steenlosser vermeld. Verder wordt H. Rensmaag vermeld in het adres boek van 1961 met als beroep rijswer- ker. In het adresboek van 1968 staat als bijzonderheid: handel in zeepie- ren voor de visvangst'. Vletten op de dijk ter hoogte van het observatorium de Windwijzer (tekening H Schoor!) Op onze bijdrage: 'Van de Redactie', op bladzij 57 van hetzelfde nummer, kregen we een reactie van de heer Dick Abbenes uit Hilversum. Hij schrijft ons in antwoord op de inge zonden brief van de heer Cruijff uit Schagen over de Ankerparkbrug het volgende: 'Het gebouw op de hoek van de Nieuwstraat - Spoorgracht, nu hotel 'Het Wapen van Den Helder', is inderdaad 'De Kleine Winst', een ma nufacturenwinkel van Oudkerk Van Praag. Ik meen dat deze firma voor de oorlog ook nog in de Midden straat een winkel had. Later hadden ze een winkel in de Spoorstraat, tus sen de Wezenstraat en de Breewater- straat in. Op die plek kwam later de Rialto bioscoop. Ik weet ook dat J. van der Linden toen het hotel op de hoek van de Nieuwstraat met de Spoorgracht is begonnen. Van der Linden was toen de beheerder van het enkele huizen verder aan de Spoorgracht gelegen Geheelonthou ders hotel, of koffiehuis. Je kon daar slapen of een kamertje huren. Later is op dezelfde plek dansschool Mou- ton (van de heer Schaap) begonnen. Dat was de vader van Serge, van het duo Saskia en Serge'. De heer Abbe nes heeft ook een aanvulling over de winkel op de hoek van de Nieuweb- rugsteeg met de Zuidstraat: 'Die win kel is de 'Allemansgading' van de fa milie Vrieslander geweest, een joods gezin dat de oorlog niet heeft over leefd. Een interessant winkeltje met overvolle etalages. Daarnaast was er een grote manufacturenhandel, van Kannewasser. Heel bekend in die tijd. Zij hadden ook nog een winkel aan de Kanaalweg, bij de Mosterd- brug'. Verder vraagt de heer Abbenes zich af of er lezers zijn die zich de brand herinneren van de firma Oudkerk Van Praag in de Spoorstraat. Ook vraagt hij zich af of het soms dezelfde Van Praag was die later de bekende kledingwinkel Neels (2000 kos tuums) overnam. De redactie ziet de antwoorden met veel belangstelling tegemoet. Rens Schendelaar 63

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 3