'maaibeheer' langs de dijken en ber men hebben er toe bijgedragen dat de flora een flinke knauw heeft ge kregen. Het is zo jammer dat de mensen denken dat alles in de na tuur keurig netjes moet zijn, want daar zijn een aantal plantensoorten gewoon door vermoord. Gelukkig is de gemeente Den Helder zich daar zo langzamerhand ook van bewust en doet men nu veel meer aan na tuurbeheer.' 'De flora van de Grafelijkheidsdui nen bij Huisduinen, een vegetatie waardering', was vijfjaar daarvoor verschenen. In dit rapport stelde hij vast dat hier sprake was van een grote verscheidenheid aan - zeldzame en minder zeldzame - planten. Daarop baseerde hij zijn conclusie dat dit duingebied bij Huisduinen de verge lijking met het beroemde duingebied 'De Verbrande Pan' bij Bergen, waar over hij ook al had geschreven, glans rijk kon doorstaan. Schendelaar schreef niet alleen over de natuur, maar maakte er ook foto's van. Hij was de eerste in Nederland die bladmossen en levermossen foto grafeerde. Dat deed hij met een ge kregen toestel. Het had een dubbele, geslepen lens. Door te experimente ren ontdekte hij dat het mogelijk was om, na verwijdering van de voorlens, met alleen de achterlens te fotografe ren en dat op dubbele grootte! Die fo to's werden zo scherp, dat ze ook nog eens konden worden uitvergroot. Ze werden gepubliceerd in 'Focus', tijd schrift voor fotografie, en elders. Ook de gemeente profiteerde van zijn grote kennis van de lokale flora. Toen Ir. S. Laman Trip, destijds directeur Openbare Werken, op zeker moment zonder enig overleg een weg had ge projecteerd in de Tuintjes te Huis duinen, dwars door een natuurge biedje met o.a. zeldzame rietorchi deeën, en daar alvast grond had laten storten, wist de gealarmeerde Schen delaar daar bijtijds een stokje voor te steken! Van 1975 -1985 was hij initiatiefne mer en voorzitter van de 'Werkgroep Atlas Natuurgebieden der gemeente Den Helder', lid van het hoofdbe stuur van de N.J.N. en leider van tal van kampen, weekends en conferen ties van deze vereniging. Schendelaar is zeer geïnteresseerd in geschiedenis, genealogie en archeolo gie. Ook op deze terreinen heeft hij ruim gepubliceerd. Vermeldens waard is het boekje 'Hoekelum, dat alde goet'. Daarin beschrijft hij dit landgoed, in 1946 in gebruik geno men als Luthers buitencentrum. Een ontwerp-kwartierstaat van het ge slacht Hoekelum, jagermeesters van dit goed en bewoners van het gelijk namige kasteel, lag in het verlengde hiervan. In januari 1982 werd het echtpaar Schendelaar slachtoffer van een ern stig verkeersongeluk. Op de kruising van Jan Verfailleweg met Marsdiep straat, waar nu de rotonde ligt, wer den hij en zijn vrouw op de fiets en geheel buiten hun schuld, gegrepen door een voortrazende automobilist. De man verzuimde voorrang te verle nen en de gevolgen waren rampzalig. Schendelaar's echtgenote overleed ter plekke, zelf raakte hij zwaar gewond. Pas na een moeizaam en langdurig revalidatie-proces slaagde hij erin de draad van zijn leven weer op te pak ken. Ten tijde van het ongeluk was Schen delaar al gepensioneerd. In 1981 was hem eervol ontslag verleend, onder dankzegging voor de belangrijke diensten aan Den Helder bewezen. Al tien jaar eerder was hij koninklijk on derscheiden: bij K.B. van 19 april 1971 was hij benoemd tot 'Ridder in de Orde van Oranje-Nassau'. Op 30 september 1983 is hij her trouwd met Henderika Geertruida Pol. Het echtpaar Schendelaar be woont thans een appartement in De Schooten, met uitzicht op de vroegere terp, één der 'schatkamers' van Den Helder! Vanzelfsprekend heeft Schendelaar ook het een en ander gepubliceerd in dit blad. Momenteel verdiept hij zich in ouderdom en ontwikkeling van het Marsdiep. Hij erkent uiteraard dat er sprake is van een 'convexe kustboog', maar is het oneens met de opvattin gen van H. Schoorl over het ontstaan en de gevolgen daarvan. Dat had, als laatstgenoemde nog in leven was ge weest, een interessante polemiek kunnen worden! Will C. Thijssen Noten 1 'uomo universale', i.e. de 'veelzijdige mens', het ideaal van de Renaissan ce. 2 'Kwartaalblad van het Centraal Bureau voor Genealogie', september 2000, blz. 89. 3 'Helderse Courant' d.d. 30 septem ber 2000, Stad Streek 3. 4 'Westerheem', orgaan van de Archeo logische Werkgemeenschap Neder land. 5 R. Schendelaar, 'Den Helder, stad aan het Marsdiep', blz. 88.

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 20