gen betrokken, stak Schendelaar zijn licht niet onder de korenmaat en schreef boeken en artikelen over stadsvernieuwing en gemeente administratie. Vlak na de oorlog is hij ook nog een jaar lang voorzitter geweest van de Helderse Jeugdraad, het overkoepe lend orgaan van alle lokale jeugdver enigingen. In die functie heeft hij, in het bijzijn van koningin Wilhelmina, een toespraak mogen houden bij de eerste herdenking op 27 februari 1946 van de Slag in de Javazee. Dat gebeurde bij het gehavende monu ment 'Voor hen die vielen', omringd door de ruïnes van de bebouwing aan de Hoofdgracht. Schendelaar was niet iemand die stil kon zitten, ook niet in zijn schaarse vrije tijd. Als 18-jarige werd hij vaste medewerker van de Helderse Cou rant. Daarin schreef hij artikeltjes over de natuur. De journalistiek lag hem wel. Dat werd nog duidelijker na zijn benoeming tot redacteur, later eindredacteur, van 'Sola Fide', het or gaan van de 'Nederlands Lutherse Jeugdbond'. Schrijven was geen pro bleem, maar bezorgde hem, perfec tionist die hij was, wel handen vol werk! In de Lutherse kerk heeft hij lokaal en landelijk talloze functies bekleed. Eigenlijk teveel om op te noemen, maar ik doe toch maar een poging! Hij was jeugdouderling en lid van de kerkenraad, organist en oprichter-di rigent van de (jeugd)kantorij, oprich ter-regisseur van een lekespelgroep, voorzitter van zondagsschool en jeugdkerk, leider van diverse ge spreksgroepen, catecheet, begeleidde begrafenissen, legde huisbezoeken af, beheerde het kerkelijk kaartsys teem en wat al niet meer! Tijdens de oorlog beklom hij bovendien de kan sel, aangezien de gemeente geen pre dikant had en iemand van buiten niet tot 'Sperrgebiet' Den Helder werd toegelaten. Het was een noodsprong, maar vormde wel de aanleiding tot een driejarige studie aan het luthers seminarie die hem het predikaat 'godsdienstonderwijzer' opleverde. In die hoedanigheid mocht hij alle kerkelijke handelingen verrichten, uitgezonderd het bedienen der sacra menten. Zijn eerste kerkdienst op kerstdag 1943 kan hij zich nog goed herinneren. Die dienst mocht van de kerkenraad die naam niet dragen, maar moest worden geafficheerd als 'wijdingsure van de jongelingsvereni ging Een is uw Meester', die hij in 1942 had heropgericht. Tussen 25 de cember 1943 en zijn afscheid op 1 ja nuari 1992, verzorgde hij in Den Helder naar schatting circa 380 kerk diensten, ook wel in andere kerken dan de lutherse! Zijn actieradius reikte trouwens tot ver buiten Den Helder. Vanaf sep tember 1944 tot aan de bevrijding or ganiseerde hij in Schagen en Medemblik kerkdiensten voor de geë vacueerde lutheranen. Daarvoor moest hij vaak barre fietstochten on dernemen. Na de oorlog zag hij alle uithoeken van het land, preekte in lutherse kerken en hervormde, in zie ken- en bejaardenhuizen. Bij elkaar, tot aan zijn afscheid, ruim 700 keer! Na de hereniging in 1943 van de Evangelisch Lutherse en Hersteld Evangelisch Lutherse kerk, in 1791 ontstaan na een splitsing, werd hij lid van de evangelisch-lutherse synode (tot 1974) en hoofdbestuurslid van de 'Nederlands Lutherse Jeugdbond' (tot 1954). Voor deze bond stelde hij een liedbundel samen en verzorgde hij jeugdkampen en jeugdweekends. Daarnaast was hij geestelijk leider van 'zomer-gasten-weken' op het lut hers buitencentrum 'Hoekelum' in de buurt van Bennekom en redactie lid, vervolgens redactie-secretaris, van het 'Luthers Weekblad', later het landelijk orgaan van de evangelisch- lutherse kerk. De oude (gesloop te) Bethelkerk aan de Spoorstraat. 78

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 18