Afbraak Oud Den Helder. meegemaakt. Alle bombardementen, razzia's, een altijd dreigende 'Arbeits- einsatz' en na Dolle Dinsdag begin september 1944 de evacuatie naar Schagen, met de nood-secretarie van Den Helder. Uit die ervaringen heeft Anthony van Kampen later zozeer ge put, dat Schendelaar zichzelf eigen lijk ziet als mede-auteur van diens boek Burgers van Den Helder. Onder leiding van de uit Buchenwald weergekeerde burgemeester Rit meester was Schendelaar na de oor log nauw betrokken bij wederopbouw en stadsuitbreiding. Als secretaris en notulist van het 'topberaad' tussen gemeentebestuur en stedebouwkun dig adviseur, de architect prof. Wie- ger Bruin, was hij bij alle gesprekken aanwezig. Naderhand was hij ook lid van de stuurgroep stadsontwikkeling en van vele, daaraan gerelateerde, werkgroepen en tevens secretaris van het overleg met de marine. 'En passant' werd zijn leven nog ruw verstoord door een oproep uit Den Haag. Hij moest opnieuw onder de wapenen! 'Opnieuw', want hij had zijn militaire dienstplicht al lang ach ter de rug, was bij het uitbreken van de oorlog gemobiliseerd, krijgsgevan gen gemaakt, weer vrijgelaten en in middels met lang verlof gestuurd. Ooit was hij aan de 'School voor Mili taire Administratie' te Middelburg opgeleid tot compagnies-adminstra- teur, wat overigens uitstekend aan sloot bij zijn studie gemeenteadmini stratie en nu deed het leger daar een beroep op! Op 28 januari 1947 ont ving hij zijn aanstelling tot compag nies-administrateur en werd ge plaatst bij de Aan- en Afvoertroepen te Haarlem, in de Ripperdakazerne. Ruim twee jaar later, op 1 augustus 1949, mocht hij afzwaaien, nu voor goed, een ervaring rijker en een illu Dorus Rijkers hofje sie armer. Het had niet ongelukkiger kunnen treffen! In Den Helder kon hij maar node worden gemist! De stad lag vrijwel geheel in puin en moest worden herbouwd. Ritmeester had weliswaar fel geprotesteerd en hemel en aarde bewogen om hem voor Den Helder te behouden, maar tevergeefs. Het landsbelang, in dit geval de wederopbouw van het leger, ging boven lokaal belang, de weder opbouw van een totaal ontredderde stad! En had hij als administrateur nu maar zinvol werk mogen doen. Maar jammer genoeg was dat niet 76

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 16