Johan Karei Schendelaar (1918): 'uomo universale'1 aan het Marsdiep In september vorig jaar stuitte ik, al bladerend in het kwartaalblad van het Centraal Bureau voor Genealogie, onder het kopje Heraldiek op een korte recensie van het boek 'Lutherse kerkzegels' van J.K. Schendelaar.2 Toen ik die naam enige tijd later opnieuw tegenkwam in een vraaggesprek met de Helderse Courant, getiteld 'Den Helder moet oog krijgen voor erfenis vroegere bewoners'3, was dat voor mij reden om op korte termijn uitvoering te geven aan het voornemen van de redac tie om in 'Levend Verleden' eens uitgebreid stil te staan bij 'leven en werken' van deze bekende, gewaardeerde en erudiete stadge noot. Johan Karei Schendelaar werd gebo ren op 10 januari 1918, in het laatste jaar van de Eerste Wereldoorlog. Het J.K. Schendelaar eerste levenslicht aanschouwde hij op de Parallweg nr. 6, als derde en laat ste kind, 'een nakomertje' naar eigen zeggen, van Johannes Cornelis Schendelaar en Kaatje Langhorst. Ge boren en getogen in Den Helder heeft hij daar, met een onderbreking kort voor en kort na de Tweede We reldoorlog, ook altijd gewoond en ge werkt. Vader Schendelaar was ma chinebankwerker en verdiende, als zoveel Nieuwediepers, zijn brood op de werf. De eerste Schendelaar had zich rond 1800 gevestigd aan het Marsdiep. Hij was kanonnier bij de kustwacht, afkomstig uit Limburg en rooms-katholiek. In 1804 huwde hij de dochter van een commandeur ter walvisvaart. Ze heette Elisabeth Quak en was gereformeerd. Hij be sloot zijn echtgenote daarin te vol gen en sloot zich aan bij de gerefor meerde kerk. De vader van Johan Ka- rel zou later een vergelijkbare stap zetten door de gereformeerde kerk in te ruilen voor de lutherse. Zijn echt genote kwam uit een luthers nest. Deze overstap is, zoals nog zal blij ken, van grote betekenis geweest voor het leven van zoon Johan Karei. Na het lager onderwijs werd hij inge schreven als leerling aan de rijksho gereburgerschool. Begaafd als hij was, muntte hij uit in alle vakken. Zijn schoolloopbaan verliep dan ook vlekkeloos. In deze fase van zijn le ven ontwikkelde hij een diepe passie voor zijn natuurlijke omgeving en al les wat daarmee samenhangt. In na volging van Dr. Jan Nijkamp, docent biologie aan handelsschool, lyceum en rhbs alhier, was hij een van de eerste leden en weldra bestuurslid van de pas opgerichte Helderse afde ling van de N.J.N., de 'Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie'. Dit lidmaatschap resulteerde niet alleen Parallelweg met school ca. 1910. 74

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 14