Denkend aan Den Helder (i) ...ben ik weer een klein meisje, dat met haar ouders, zus en drie broers op Weststraat nummer 14 woonde. Wat vormden wij een gelukkig gezin, met zoveel ruimte en frisse lucht om ons heen. De zeedijk was ons speelterrein. En 's avonds wandelden wij met onze vader door de hoge bomen laan die om de Rijkswerf was aan gelegd. Dat beleefde ik als een echt grote-mensen-einde van de dag. Soms ging er iets mis. Zo reed ons jongste broertje Jan eens op het fietsje van Joost(je) Thorbecke het Helders Kanaal in. Een zoon van bakker Bos en een bewoner van de Molengracht sprongen gelijktijdig het water in. Op een broodplank werd Jan naar de bakkerij gebracht. Dokter Van Driel van de Zuidstraat was snel ter plekke en alles liep goed af. Wij bezochten de School met de Bijbel op de Kanaalweg en daarna genoten we alle vijf onder wijs aan de Handelsschool, later het Lyceum, op de Hoofdgracht. Hoogtepunten in ons leven van toen waren de uitvoeringen van de gymnastiekvereniging Turnlust in het Casino op de Kanaalweg (leraar Kramer, zijn vrouw en al hun kin deren kwamen om bij een bombar dement). Als heel feestelijk herinner ik mij ook de uitvoeringen van de Mat- thaus Passion in de Hervormde Kerk op de Weststraat. Wij bezoch ten deze uitvoeringen met ons hele gezin en menigmaal vergezelde ons Weststraat David Hollestelle, een vriend van onze oudste broer en later zelf een beroemd solist. In 1939 mobiliseer de Nederland. Wij verlieten ons huis op de Weststraat en betrokken een zakenpand in de Koningstraat. Het stukje Den Helder uit onze jeugd - Hoofdgracht, Kanaalweg en de halve Weststraat - werd in WO II afgebroken. Maar in mijn herinne ring bestaat dit stukje stad nog steeds en doe ik, voor mijn moeder, boodschappen bij bakkerij Bos, sla gerij De Beurs, boekhandel Spruyt, banketbakkerij Van Hees enbij het kleine ijskraampje aan de voet van de zeedijk. Riet van Gelder-Koopman Nunspeet 12 juli 2000 36

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 4