Boekbespreking (i) Den Helder, Stad aan het Marsdiep Het Instituut, ioo jaar Den Helder 35 door Rens Schendelaar Dit is het boek dat de H.H.V. dit jaar uitgeeft in de vorm van een kro niek van onze stad gedurende de 20e eeuw. De auteur heeft de geschiedenis van de stad opgedeeld in stukken van 10 jaar en verduidelijkt met veel foto's en tekeningen. Op de jaarvergadering op 21 novem ber j.1. is het eerste exemplaar aan geboden aan Drs J.T. Bremer. Mede gezien de toegenomen om vang bedraagt de prijs dit keer 20,- voor leden en 25,- voor niet- leden. Bestellingen kunnen worden ge daan via de heer Jac. Sweep, maar kunnen eveneens met de bekende bestuursleden afgehandeld worden (zie voorblad Levend Verleden) 170 jaar Opleiding tot Marineoffi cier 1829 -1999 ISBN 90 6707 526 4 Voor het eerst is er een integraal overzicht van de geschiedenis van het Instituut dat zowel de voorge schiedenis als de gehele bestaans- periode omvat tot aan het jaar 2000. Een scala aan gebeurtenissen, be leidspunten en maatschappelijke achtergronden wordt behandeld. Het boek heeft als eerste onderwep 'Van Medemblik naar Den Helder' waarin Ph. M. Bosscher op de hem vertrouwde, gedegen wijze verslag doet over de voorgeschiedenis waarbij hij het jaar 1960 als afsluit datum gebruikt, gezien de radicale omslag in de opstelling van het In stituut in dat jaar. Het vertrek uit Medemblik, aan vankelijk nog naar Breda, betekent economisch een groot verlies voor de stad. Het verlaten en in verval rakende complex wordt pas in 1880 omgebouwd tot krankzinni gengesticht en in 1923 overgedra gen aan de Provincie. Tegenwoor dig rest nog alleen het voormalig hoofdgebouw, maar van het origi neel is weinig meer over. De daarop volgende periode van de opleiding wordt door J.W. van Borselen beschreven in zijn bijdra ge 'Het Instituut als wetenschappe lijke instelling'. Verdere bijdragen zijn 'Het Korps Adelborsten' van de hand van G.M.W. Acda, 'De gebouwen, loge mentsschepen en vestigingsplaat sen', naast een stuk over 'De oplei dingsschepen', beide door M.A. van Alphen, een beschouwing over 'Het beroep van marineofficier' door G. Teitler en, zeker niet het minst in teressant, een verhandeling over 'De kunstschatten en herinnerings- voorwerpen' die door de jaren zijn verzameld van S.D.Elphick. De tekst wordt ondersteund door veel fraaie foto's en tekeningen, ter wijl het boek voorzien is van een uitgebreide bron- en literatuurver melding. Het boek is een uitgave van De Ba taafse Leeuw en verkrijgbaar voor 7 5.-- van Marinus Vermooten Deel I ISBN 90 6455 345 9 Het boek schetst de ontwikkeling van de havenstad Den Helder vanaf rond 1890 tot 1950. De auteur is er in geslaagd door het bundelen van de geest van Nostal- gia, het radioprogramma dat hij verzorgt voor de Lokale Omroep en de tekstbehandeling als in de stuk jes geschiedenis die wekelijks ver schijnen in het Helders Weekblad, een goed tijdsbeeld te schetsen. Wat opvalt is het hoogwaardige illu stratiemateriaal, waarbij veel niet eerder gebruikte foto's. De uitgave werd verzorgd door Pirola te Schoorl en is de prijs van 34,50 zeker waard. Uw recensent kijkt al weer uit naar Deel II. A. Boon

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 3