Ooggetuigen van de Gouden eeuw in meer dan honderd reportages Samengesteld door René van Stip- riaanjjitg Prometheus, 300 bladz. ƒ36,50 De burgerij was zeer ontsteld en verbaasd, menend dat nu de jong ste dag was aangebroken, aange zien er in een korte tijdspanne zo'n wonderlijk en ongehoord gedreun en gekraak klonk, dat iedereen ho ren en zien verging. Veel mensen bleven door de klap dood op straat liggen. Vele huizen die daar in de buurt stonden, stortten geheel in. Anderen... zagen hun huizen schudden, hun achtermuren instor ten en hun daken naar beneden ko men. Ze stonden verwonderd en waren geheel buiten zichzelf. Toen ze verbaasd naar buiten liepen hoorden ze, terwijl alles al geruï neerd was, twee vreselijke donder slagen, zodat niemand kon beoor delen wat het was. Verkerend in deze verbazing en bedwelming za gen ze een ijselijke damp, rook dan wel stofwolk, alsof de helse poelen hun kelen hadden geopend Enschedé 2000? Nee, Delft 1654. Op maandag 12 oktober 's morgens om half twaalf ontplofte het Delftse kruitmagazijn, dat gevestigd was in een toren van een voormalig kloos ter. De boekhandelaar, schrijver en krantenuitgever Jan Philipsz. Scha- boelje (ca. 1590-1658) beschrijft in zijn nieuwstijding over hetgeen de van heinde en verre toegeschoten hulpverleners en 'ramptoeristen' zagen: 'De stad lag erbij als een molshoop. De straten waren nau welijks meer begaanbaar door de ingestorte huizen, muren en da ken. Hier zag men een been, daar een arm onder het puin uitsteken, nog afgezien van de ledematen die her en der in het rond lagen...' Schaboelje geeft levendige beschrij vingen hoe de één op gruwelijke wijze omkwam, terwijl een ander, naast de omgekomene staande, werd gespaard. 'Een tweeling, die in de wieg lag waar de moeder naast zat, werd na 24 uur levend en gezond, zonder het minste schram metje, gevonden, terwijl de moeder dood werd aangetroffen, verpletterd door het instorten van het huis... Een klein kind van één jaar en zes weken werd levend uit een inge stort huis te voorschijn gehaald, na dat het 24 uur op een kakstoel had gezeten, met een appeltje in de hand Zomaar wat citaten uit een ooggetuigenverslag. Zo staan er nog een honderdtal in dit boek. Over het uitmoorden van de stad Naarden (1572) van Lambertus Hor- tensis (ca. 1500-1574), de rector van de Latijnse school aldaar, over Alk- maars Victorie (1573) van stadspen sionaris Nanning van Foreest (1519- 1592), de hongerdood in het bele gerde Leiden (1574), de moord op Willem van Oranje (1584) en de marteldood van zijn moordenaar Balthasar Gerards, de onthoofding van Oldenbarnevelt en de moord op de gebroeders De Witt (1672). Veel verhalen over de zee, een kwart van het totaal. Over zeeslagen, van de Spaanse Armada tot en met de tocht naar Chatham (1667), maar ook over verre reizen en schipbreu ken, Duinkerker kapers en de vero vering van de Zilvervloot door Piet Heyn (1628). Kortom, het boek be vat een kleurrijk scala aan ooggetui genverslagen uit de Gouden eeuw van bekende, minder bekende of anonieme auteurs. Géén literaire hoogstandjes, maar wel (bijna) al tijd boeiend en oorspronkelijk, han delend over gewone mensen in on gewone situaties. Vermakelijk soms, zoals de doopsgezinde vrouw die zich 'uit schaamte' niet durfde laten helpen door een chirurgijn, omdat deze de verschoven wervels van haar stuitbeen alléén maar op hun plaats kon duwen via haar en deldarm... Schokkend soms, zoals het verhaal van de schipbreukelin gen die een aantal lotgenoten uit de reddingboot werpen of bizar: het verhaal van de non die krankzinnig werd De teksten zijn chronologisch ge rangschikt. Het eerste verhaal is uit 1549, het laatste, over de dood van Koning-stadhouder Willem III, uit 1702. Alle verhalen zijn omgezet in hedendaags Nederlands en voor zien van een inleiding. Er is een verklarende woordenlijst toege voegd, maar die had wel iets uitge breider gemogen, want niet ieder weet wat een scapulier (bladz. 31) of wat een schalmei (bladz. 60) is of wat vigiliën (bladz. 53) zijn. Hoe wel, zo af en toe zelf iets opzoeken in een woordenboek kan uiteraard geen kwaad, integendeel. J.T. Bremer

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 27