Boekbespreking (2) Westerheem Havens van Wieringen 58 Archeologie in het puntje van Noord-Holland: een overzicht. Met het verschijnen dit jaar van het juni nummer 'Westerheem' van de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland (AWN) staat door een bijzonder uitgebreid artikel de gemeente Den Helder en omgeving in één keer op de archeologische kaart. De auteur J. K. Schendelaar beschreef alle historische bodem vondsten van het grondgebied van de gemeente en het Balgzand in een compleet overzicht. Naast de uitleg van de veelal verassende vondsten en hun vindplaatsen gaat de schrijver ook uitgebreid in op de oudst bekende bewoners, de land en zeevorming en de terpen. Een apart hoofdstuk vormt een duide lijk relaas over de geschiedenis van de terp Torp. De schrijver mag trots zijn op de uitgave van zo'n groot scheeps onderzoek dat mede de oorzaak is dat de gemeente Den Helder overweegt om een speciale stadsarcheoloog aan te stellen. De uitgave van het blad Wester heem, jaargang 49 - nummer 3 - juni 2000 kunt u voor f7,50 bestellen bij: Bureau AWN, Herengracht 474, 1017 CA Amsterdam Het toenmalige eiland Wieringen kreeg pas in 1891 zijn eerste haven, aan de Haukes. Ondanks dat de be volking afhankelijk was van scheep vaartverkeer heeft het tot ver in de negentiende eeuw geduurd voor er mis van een haven op Wieringen, een helder en gedetailleerd over zicht van zijn studie naar de Wie- ringer havens vanaf het jaar 1838 tot heden. De vele foto's, illustraties en situatie-tekeningen maken het boek compleet. Genealogen met Wieringer voorouders moeten be slist de lijst uit 1890 van de 'eigenaars der vaartuigen' raadplegen. Het boek is een uitgave van de Historische Vereniging Wieringen ter gelegenheid van het honderd-jarig be staan van de haven van Den Oever en kost f 25,- Te bestellen bij de heer Visser, telefoon 0227 511604 Technische realisatie: uit geverij Pirola ISBN: 90 6455 337 8 Rens Schendelaar een echte haven kwam. Toch heeft de rol van de Haukes als haven maar zo'n dertig jaar geduurd. De aanleg van de Amsteldiepdijk (Kor te Afsluitdijk) in 1924 maakte het voor het scheepvaartverkeer vanaf de drukbevaren Waddenzee onbe reikbaar. De tweede, aan Den Oe ver, werd geopend in 1900 en is na 100 jaar nog hét centrum van visse rij-activiteiten voor heel Wieringen, aldus de auteur Cees Tijsen in zijn boekwerk 'Havens van Wieringen'. In de fraaie uitgave geeft de schrij ver, na een korte uitleg van het ge

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 26