Van de redactie (2) wt mijn ;gin: de in de at 15? op- /ersum. Ankerparkbrug Ondanks (of dankzij?) de sloop van de Ankerparkbrug over de Koop vaardersbinnenhaven in 1969 roept de brug bij velen nog steeds herin neringen op. Na de reactie op de foto in het maartnummer jl. van de heer D. Abbenes, kregen we recen telijk een schrijven van de heer H. Cruijff uit Schagen. Hij schrijft ons in zijn reactie op de foto dat de ES- ONA staat voor Eigen Stoomboot onderneming Nieuwediep - Alk- op het adres Hoofdgracht 68. Over de afbeelding van de brug in Le vend Verleden schrijft de heer Cruijff ons: 'De foto van de 'Nieu we Brug' met de hoge portalen moet behoorlijk oud zijn. Ik heb hem laten zien aan de in Schagen wonende Arie Bakker, die in 1920 daar in de buurt geboren en opge groeid is en als zoon van de kapi tein van de stoomboot Nieuwediep, die tot de oorlog voor ESONA heeft gevaren, veel bij de kade van de ES ONA heeft rondgehangen. Net als nema Palace'. Ik ben nieuwsgierig of er lezers zijn die wat meer kun nen zeggen over de oorspronkelijke twee panden, hoe het hotel op de hoek heette en de latere veranderin gen. Het gebouw op de hoek van de Nieuwstraat en de Spoorgracht (het huidige hotel: Het Wapen van Den Helder) heeft een naam op de ge vel. Zichtbaar is 'De Kleine'. Vol gens de heer Bakker staat hier waarschijnlijk 'De Kleine Winst', en gaat het om een winkel. Weten lezers hier iets meer over? Het zou dan ook nog kunnen helpen bij de datering van de foto'. Wat de 57 Nieuwe brug maar - Amsterdam, en dat de afkor ting dan eigenlijk ESONAA zou moeten zijn.... Een meegezonden afschrift uit 1921 maakt dat duide lijk maar ook dat de Stoomboot onderneming zijn route naar de hoofdstad aflegde via het Noord- Hollandskanaal en zijn hoofdkan toor gevestigd had in Nieuwediep, de heer Abbenes, kent ook de heer Bakker deze uitvoering van de An kerparkbrug niet. Dat het een be hoorlijk oude foto betreft blijkt mijn inziens ook uit de twee gebou wen links op de hoek. Op latere fo to's lijken daar drie panden voor in de plaats te zijn gekomen, op de hoek de kledingzaak, dan een woonhuis en dan de bioscoop 'Ci- heer Cruijff wel her kent op de foto is: 'Dat de portalen van de brug dienden voor de bevestiging van de rails waarlangs een ci lindervormig contrage wicht voor de bewe gende brugdelen rol de. Duidelijk blijkt de paraboolvorm van deze rails om een ge lijkmatige balans te krijgen tijdens het hef fen. Later (wanneer?) zijn deze gewichten dus blijkbaar vervan gen door contrage wichten onder her rijdek', aldus de heer H. Cruijff uit Schagen. De redactie ziet antwoorden en sug gesties van lezers met veel belang stelling tegemoet.

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 25