Denkend aan Den Helder (2) 55 bladerde ik in mijn oude foto boek en zag daar weer de foto die ik maakte op de dijk bij het West plein: 'Zeepieren voor 2 cent, Klaasduitstraat 15, telefoon 4273' Welke piersteker heeft telefoon? In een oude telefoongids uit 1956, keek ik alle nummers na, vond geen nummer dat begon met een '4' en liet het verder rusten Toch maakten die 'zeepieren' wat bij mij los. Wat deden wij er mee? Plotseling zag ik het weer voor me: de haven, toen nog in zijn oude glo rie, met eb en vloed, en op het 'Hoofd'- dat was het gedeelte bij Wierhoofd - stonden we met onze lijntjes in afwachting of er een scharretje of een makreel in onze verse zeepier wilde bijten. Het kon er druk zijn en je moest oppassen, dat je niet in andermans lijntje te recht kwam. De techniek was als volgt: Een goed stuk koord van minstens 25 meter, een blokje lood of iets dergelijks aan het eind, dan een paar zijlijntjes aan de hoofdlijn en daaraan tenslotte een paar haakjes met aas of een pier. Met een forse zwaai de lijn zo ver mogelijk de ha ven in. De lijn op het topje van je vinger, want dan voelde je of er aan je aas werd gesabbeld. Het was een kunst om met een ruk het 'visje aan je haak te slaan' en dan ophalen. Soms lukte het, maar het was ook wel 'krabbe tuk'. Wie weet hier nog van? Er waren ook professionele vissers aan de haven, die visten met een scharhoepel. Een ijzeren hoe pel met een puntvormig net. Aan de hoepel zat een constructie van touwtjes, waar aas aan geregen was. Met enig geduld werd gewacht tot men dacht dat er wel belangstelling voor de lekkere pieren zou zijn ge weest. Met forse halen werd de hoe pel opgehaald en de verschrikte vis sen zaten in de punt van het net. Pieren kon je dus kopen, maar je kon ook zelf pieren steken op het 'Kuitje', het wad aan het eind van de haven, voorbij Fort Oostoever. Dat 'Kuitje' bestaat niet meer, het is nu in beslag genomen door de in dustrie. In mijn tijd was het een ideale speelplaats voor de vrije woensdagmiddag. Het begon al heel spannend met lopen over de deuren van de grote en de kleine sluis, langs het fort en dan kwam je

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 23