46 meer van over behalve de klokken en natuurlijk het monument zelf. Een eerste 'restauratie' In de 6oer jaren wordt de beiaard flink onder handen genomen. Om onduidelijke redenen - Dito wilde niet meer in het bedompte monu ment op een stokkenklavier timme ren, of het instrument speelde erg slecht, of enige andere reden - wor den de speeltrommel en het stok kenklavier verwijderd en komt er een bandspeelwerk met pianokla vier in het nabijgelegen stadhuis te staan. Het is onduidelijk of de klok ken toen een stembeurt ondergaan hebben. Dito speelt dan nog eens 20 jaar iedere week op het elektro nische klavier. Ook Co Groene- woud, zijn opvolger sinds 1985, is 15 jaar de trouwe bespeler van deze gemankeerde beiaard. Een nieuwe restauratie In april 1999 word ik gebeld door de gemeente Den Helder met het verzoek als adviseur op te treden voor de restauratie en uitbreiding van de beiaard van het Reddersmo nument. Het monument zelf wordt gerestaureerd en de beiaard krijgt daarbij ook zijn beurt. Aange zien het een be schermd rijks monument be treft, is de op drachtgever verplicht voor de beiaardres tauratie een on afhankelijk ad viseur aan te trekken die een oordeelkundig advies kan uit brengen. Gelijk met het verzoek komt de mededeling dat het uit te voeren plan een voldongen feit is: de beiaard wordt uitgebreid tot 4 octaven en een stokkenklavier wordt teruggeplaatst. Het hebben Zeemonument van een 'concertbeiaard' binnen de eigen gemeentegrenzen blijkt voor de besluitvorming voor de wethou der van doorslaggevende aard te zijn geweest. Een beiaard die begint op e2 is wel erg licht om nog tot 4 octaven naar boven uit te breiden. Dit ondanks het feit dat Van Ber gen in de beiaard van de Riverside Church als kleinste klokje nog een d6 heeft gemaakt en dus een uit breiding tot e6 een realistische op tie is. Mij werd duidelijk gemaakt dat als ik het reeds door de gemeen teraad goedgekeurde plan van tafel veeg, de gehele restauratie niet door zal gaan. Dankzij de mogelijk heid nu eindelijk weer een stokken klavier aangesloten te krijgen aan deze klokken, neem ik de voorge schreven uitbreiding op de koop toe. De oplevering is zeer snel. Op 1 november 1999 zal Z.K.H. Prins Willem-Alexander de klokken gaan beroeren. Inmiddels is het al juni geworden en de mallen voor de klokken moeten nog gemaakt wor den. De Rijksdienst voor de Monu- 'flÖ»

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 14