Den Haag, 28 mei 1952. Asma gefotografeerd in de Haagse Evangelisch Lutherse Kerk bij gelegenheid van zijn zilveren orga- nistenjublieum. kerk te Haarlem. Daar werd hij in die jaren (1956-1970) geweerd, om dat 'zijn artistieke opvatting en zijn concertstijl niet pasten bij de Haar lemse orgelcultuur'. Maar diezelfde organist werd in 1971 wél jurylid van het 'Concours International d'Orgue, Grand Prix de Chartres', een jury samengesteld uit de meest eminente Franse en andere buiten landse organisten.... In die jaren was Feike Asma inmid dels verhuisd naar Maassluis. 'Maassluis bevalt me geweldig. Daar beleef ik prachtige kerkdien sten met 's morgens 1000 tot 1200 mensen en 's avonds zijn er tussen de 600 en 800', schreef hij eind 1965. Het concerteren, lesgeven, componeren en schrijven over or gels en orgelmuziek gingen intus sen door. En toen kwam de televi- als Louis Armstrong 'Feike speelde brutaal en naar eigen goeddun ken en zag wel eens een paar noten door de vingers. De zware broeders hielden niet zo van zijn wat luidruchtige manier van spelen. En de vernieuwers in de kerkmuziek verfoeiden Fei- ke's slordighe den en zijn overdosis aan ritmische souplesse en fraseringskwaliteit. Maar de meeste liefhebbers van het orgelspel begre pen dat Feike een ondefinieerbare zeggingskracht had die niemand hem kon nadoen. Je kunt hem ver gelijken met de trompettist Louis Armstrong. Bosjes moderne trom pettisten spelen zuiverder, virtuo- zer en hebben een betere eruditie, maar Louis was de meest markan te...En zo was het ook met Feike Asma.' Aldus Jaap van den Hurk. Hij haalde Feike (en Piet van Eg- mond) naar de televisie. 'Jazeker, er waren ook nog 6000 andere orga nisten in ons land waarvan min stens 1% recht had op de titel 'grootmeester op het kerkorgel', maar in populariteit bleven ze ach ter. En later, omstreeks 1990 toen ik voor de NCRV-televisie voor de serie 'Opmaat' met veel fantasti sche organisten opnamen maakte, heb ik me vaak afgevraagd waarom het Feike Asma en Piet van Eg- mond effect uitbleef.' J.T. Bremer Literatuur: Klaas Schippers (red.) Over Feike Asma gesproken 46,95 Boek (en cd) zijn verkrijgbaar bij Johannes Orgelbouw (Tel. 0318- 637403) Maassluis, 8 juni 1978. Het liep storm in de Crote Kerk voor de heringebruikname door Asma van het gerestaureerde Carreis-orgei. 44

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 12