9 u- JïïiÏÏÏS, 14 Mei: Ba<t Seizoen 8 vi. weten Marche Triomphale van Lemmens, een driedelige Sonatine van Van 't Kruys en het Postludium in A kleine terts van C.H. Rinck. 'Nee nerveus was ik helemaal niet. Wel zat ik in spanning. En dat is al tijd zo gebleven.' leerling van jan Zwart Na de mulo ging Feike Asma niet naar het conservatorium ('te droog en te rechtlijnig'), maar volgde hij privélessen bij de toen, door zijn wekelijkse orgelbespelingen voor de NCR V-radio bekende en door het grote publiek, zeer gewaardeer de organist Jan Zwart. 'Mijn vader,' aldus Feike Asma in De Te legraaf van 29.08.70, 'die zich enorme opof feringen getroost heeft voor mijn opleiding, heeft van alles gepro beerd om me naar de voorberei dingsklas van het conservatorium te krijgen. Jan leen in de Bethelkerk in zijn ge boorteplaats, later in de regio en vervolgens voor de radio. Op 24 maart 1930 verving hij voor de eer ste maal zijn leermeester Jan Zwart voor de NCRV-radio, maar al een jaar eerder, op 4 april 1929, vond zijn radiodebuut plaats. van Marinestad naar Sleutelstad Met ingang van 1 juli 1933 werd Feike Asma benoemd als organist van de Hooglandse kerk der Neder lands Hervormde Gemeente te Lei den. We kunnen ons dat nu moei lijk meer voorstellen, maar de 1931. Een bloem lezing van Asma's reper toire in het begin van zijn carrière als concert organist. De orgelavonden in dcn heer Feike te Den Helder, te Donderdag 2 April, A Agp7ü en verder.de Donderdagen Maandag 6 AP g Mei> ti en - Augustus, >9 en - 17 en Zwart, mijn leer meester heeft dat ook geprobeerd. We hebben dave rende ruzies ge had, maar ik wilde niet. Ik wilde meteen bij Jan Zwart in de leer. Dankzij een aan tal bevriende mensen, die mij fi nancieel in de gelegenheid stel den om orgellessen te nemen bij Jan Zwart is dat ook vanaf 1927 tot aan Zwarts overlijden in 1937 ge beurd.' En tegen de NCRV-radiore- porter Wim Jansen zei Asma ooit: 'Jan Zwart was voor mij de expo nent van het ware orgelleven en het orgelmuziek maken. Hij speelde op een andere manier, veel levendiger en hij registreerde heel anders, al les met veel kleuren...' Intussen gaf Feike Asma, inmid dels hulporganist in de Bethelkerk ook zijn eerste concerten. Eerst al- 2 April: April (2e •s avonds van niet uitblijven dat er ook 78-toeren- platen (Polydor) met orgelbespelin gen gemaakt werden (1941). Later, veel later, zouden er nog talloze cassettebandjes, zelfs cd's vol orgel muziek van Feike Asma gemaakt worden. van Sleutelstad naar Hofstad In 1943 - Feike Asma was inmid dels gehuwd (1940) met Jacqueline Dolkens en woonachtig in Oegst- geest - werd hij organist van de Evangelische Gemeente te Den Haag. Daar heb ik hem in 1949/1950 horen orgelspelen zoals ik nog nooit iemand had horen spelen. Ik werkte in die ja ren aan de Konink lijke Gist - en Spi ritusfabriek te Delft voor een maandloon van 125,- en het meeste daarvan Juni,! 3, 10, 15 van Zwart, Widor, Ba- -Vfp" a« una-Fu.» ovalen naam gram ma (1 ,ae' Fantasie en Fuga 3 te Amsterdam kerkdiensten waar in Asma jr. de gemeentezang bege leidde, werden in die dagen door 1500 a 2000 mensen bezocht. Ui teraard ging Asma door met con certeren, óók voor de radio (NCRV en AVRO). Evenals zijn generatie genoot de organist Piet van Eg- mond, heeft Feike Asma ongeloof lijk veel gedaan tot het toegankelijk maken van het orgel en de orgelcul tuur voor het grote publiek. Met As- ma's reputatie als organist kon het ging op aan 'kost geld'. Een toe gangsbewijs voor het orgel concert kostte 0,50. Maar zelden in m'n leven heb ik zo veel waar voor mijn geld ge kregen! Ik vond het ge weldig, dat muzikale vuurwerk van mijn oud-stadgenoot. Wat was ik trots op hem. Asma gaf uiteraard ook concerten op andere orgels, het liefst op grote orgels. 'Op kleine in strumenten ben ik niet gebouwd. De kleine orgels liggen mij niet.' Het gebeurde in die jaren overigens wel,dat Asma op sommige instru menten geweerd werd. Zo weigerde Adriaan Engels in 1956 Asma toe te laten op 'zijn' orgel in de Grote kerk te Den Haag. Hetzelfde was het geval in de Grote of Sint Bavo- 43

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 11