Commissies Na de oorlog, terug in Den Helder, neemt mijn vader, 66 jaar oud, zijn functies weer op als voorzitter van Onderling Belang en als wethou- der.Voor het onderwijs in Den Hel der heeft hij in de periode van we deropbouw bijzonder veel gedaan. In tal van commissies had hij zit ting. Om ze te noemen: hij was voorzitter van de Commissie van Bijstand voor het Onderwijs, van de Commissie van toezicht voor de la gere landbouwschool en hij was eveneens voorzitter van de Com missie van toezicht op de biosco pen. Verder was hij voorzitter van de Commissie voor de landbouw- cursus te Julianadorp, gedelegeerd bestuurslid van de Vakschool voor meisjes, gedelegeerd bestuurslid voor de Ambachtsschool, vertegen woordiger van de gemeente in de Stichting Schooltandverzorging, lid van de Commissie van beheer voor de schoolartsendienst, lid van het bestuur der Kweekschool voor on derwijzers, voorzitter van de Com missie van het georganiseerd over leg, lid van de Commissie tot voor bereiding van een nieuw Gemeen telijk Lyceum en voorzitter van de Visserijcommissie. Aan alles komt een eind, ook voor Louis van Loo die problemen met zijn gezondheid krijgt. Hij stopt na 34 jaar in de gemeenteraad zitting te hebben gehad. In zijn laatste raadsvergadering op dinsdag 25 au gustus 1953 wordt hij door burge meester Rehorst en tal van raadsle den toegesproken waarbij zijn grote verdiensten voor de gemeente wor den geschetst. Met respect roemt men zijn tact en beminnelijkheid en zijn kunst om met mensen om te gaan. Daar is niet teveel mee ge zegd, zo kan ik als zoon van Louis van Loo getuigen met de toevoe ging dat mijn moeder met dezelfde sociale bewogenheid als mijn vader zo'n belangrijke, inspirerende rol in zijn bestaan heeft gespeeld. Wethouder Van Loo-school Tijdens de laatste raadsvergadering reikt burgemeester Rehorst hem de zilveren plaquette van de gemeente Den Helder uit en maakt hij be kend dat de in 1952 geopende lage re school in de Klaas Duitstraat, zal worden genoemd Wethouder L.F. van Loo-school, als waardering voor de belangrijke diensten welke hij als wethouder, in het bijzonder ter bevordering van het onderwijs, heeft bewezen. Het was voor mijn vader een onvergetelijke gebeurte nis. De naar hem genoemde school is in verband met fusies nog niet zolang geleden gesloten en voor af braak bestemd. Op dezelfde locatie wordt een luxueus appartementen complex gebouwd dat de naam zal krijgen van Villa Van Loo, ter herin nering aan de school en zijn naam- drager. In gedachten hoor ik de schaterlach van mijn vader. Hij zou het mooi gevonden hebben. Had Louis van Loo nog tijd voor an dere zaken? Jawel, want mijn vader was op vele terreinen actief. Zo was hij lid van het gewestelijk bestuur van de AVRO, de omroepvereni ging waarvan zijn neef Willem Vogt directeur was. Hij was ere voorzitter van het Stedelijk Muziek korps en nauw betrokken bij vele andere verenigingen, zeker bij de vereniging van oud-redders Moed, Volharding en Zelfopoffering die hij een warm hart toedroeg want ik zie op een foto mijn vader op het to neel van het theater Casino staan bij het feestcomité dat Dorus Rijkers ter gelegenheid van diens tachtigste verjaardag een fiets (zonder licht) aanbiedt. Het was in de tijd dat we nog in de Middenstraat, in de kleurrijke wijk Oud-Den Helder Ouwe Helder) woonden die in 1944 werd afgebroken, niet ver van de plaats waar na de oorlog de Wethou der L.F. van Loo-school is gebouwd. Laat ik niet vergeten een van de ple zierigste ambten van mijn vader te noemen, n.1. dat van ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Het was hem op het lijf geschreven om bruidspa ren, jong en oud, met grote gene genheid toe te spreken. Zo heeft hij ook op zijn manier het huwelijk van Hil (Verfaille) en mij ingeze gend. Mijn ouders, dol op muziek, waren bevlogen leden van Helderse zang koren. Ooit was mijn vader een hartstochtelijk amateur-toneelspe ler. Hoe druk hij het ook had met al zijn functies en ontelbare bezighe den, zijn gezin ging hem boven al les. Met genoegen denk ik aan onze gesprekken thuis en aan de verha len en discussies over onderwerpen als politiek, kunst en de gewone dingen van de dag. Ik herinner mij ook onze wandelingen door de stra ten en straatjes van onze buurt met m'n 1001 vragen. Dit was zo ongeveer wat ik te vertel len heb over mijn vader, jullie grootvader, die in alle opzichten een grote persoonlijkheid was in Den Helder. Op de dag dat ik dit verhaal beëindig, is het precies 121 jaar geleden dat hij werd geboren. Hij is altijd een voorbeeld voor ons geweest en ik zal hem mij blijven herinneren als een integere, harte lijke, vriendelijke man, vol humor, die altijd voor iedereen op de bres stond maar ook messcherp zijn vi sies kenbaar kon maken. Louis van Loo stierf in zijn mooiste stad van Europa, Den Helder op 10 juli 1954. Rijswijk, 24 maart 2000. Harry van Loo. 8

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 8