1910 wordt door Onderling Belang een afdeling Ziekenzorg opgericht, met een fonds waaruit aanvullin gen worden verstrekt op vergoedin gen voor medische behandelingen en ook wordt gezorgd voor volledi ge uitbetaling van loon bij ziekte, etc. Het fonds raakt bekend als Het potje van Van Loo. Louis van Loo, een geboren verenigingsman, weet door zijn strikte eerlijkheid, duide lijke openhartigheid en sociale be wogenheid veel vertrouwen te win nen, niet alleen bij de gewone men sen voor wie hij altijd opkwam maar zeker ook bij de auto riteiten. In 1920 wordt hij lid in het alge meen bestuur van de Centrale van Vereenigin- gen van Perso neel in 's-Rijks- dienst waarbij Onderling Be lang is aange sloten en in 1933 wordt hij bij de Centrale met algemene stemmen ge kozen in het dagelijks be stuur. Met hart en ziel heeft hij zijn func ties uitgeoe fend en wist hij veel voor het werfpersoneel te bereiken. Zware slag In zijn persoonlijk leven treft Louis van Loo een zware slag als zijn vrouw, Johanna Selderbeek met wie hij in 1906 in Den Helder trouwde, in 1914 overlijdt kort na de geboorte van hun enige kind Lu- dovicus Franciscus. Deze Louis van Loo (1914-1995) geniet later grote bekendheid als directeur van de schouwburg De Kampanje in Den Helder. Uit het tweede huwelijk van mijn vader te Den Haag in 1917 met mijn moeder, de Friese Dirkje Tjepkema, worden in Den Helder twee kinderen geboren van wie mijn broer Jan Willem de jongste was. Na zijn vertrek van de Rijkswerf in 1939 (als hij wethouder wordt) blijft mijn vader, in afwijking van de re glementen, vanwege zijn bijzonde re verdiensten, voorzitter van O.B. Het is feest als Onderling Belang op 1 april 1948 vijftig jaar bestaat. Tij dens een feestelijke herdenkings bijeenkomst in het tot de laatste plaats bezette theater Tivoli, deelt burgemeester Ritmeester hem mede dat hij is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De gemeentelijke politiek, was een onderwerp dat onmogelijk aan Louis van Loo voorbij kon gaan want hij leefde mee met wat er in de gemeente gebeurde. In 1918 wordt hij lid van de Vrijzinnig De mocratische Bond en op 2 mei 1919 wordt hij tot lid van de Helderse ge meenteraad gekozen. In 1920 wei gert mijn vader om wethouder te worden omdat hij zich daar nog te jong en te onervaren voor voelt. Tenslotte wordt hij op 18 juli 1939 - na het overlijden van zijn vriend Wopke de Boer- toch wethouder in Den Helder met onder zijn beheer, de portefeuilles Onderwijs, Perso neelszaken, Visafslag en Vleeskeu ringsdienst. De oorlogsjaren zijn moeilijk, vooral als mijn vader in 1942 door de Duitsers wordt ontsla gen. Begin 1944 wordt hij gedwon gen om Den Helder te verlaten en Het bestuur van Onderling Belang in 1938, zittend van links naar rechts: I. Meijnen, P. N. Scherer, L. F. van Loo, B. Meijer, W. C. de Bie. Staande van links naar rechts, S. Slort, G. Leen,J. Kroon- stuiver en j. de Keijser. vinden mijn ouders tot de bevrij ding woonruimte in Oudorp bij Alkmaar. Ondanks alle problemen passen zij zich aan bij de nieuwe omstandig heden en maken ze vele vrienden in hun buurt. 7

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 7