6 krant Het Vliegend Blaadje dat hij ook helpt rondbrengen, zo schrijft hij in zijn jeugdherinneringen. Net als zijn oudere broer Jan, verlaat mijn vader voortijdig de lagere school. Hij vindt het jammer dat hij de zesde klas niet heeft gehaald door het grote verzuim aan lesuren wegens zijn nevenwerkzaamheden. Hij ziet er tegenop om naar de werf te gaan waar hij aangenomen kan worden als hij slaagt voor een schriftelijk examentje. Lichtelijk sarcastisch schrijft Louis later dat hij tot de uitverkorenen behoorde. Hij komt, net twaalf jaar oud, op 6 mei 1891 -tegen zijn zin- als zeil makersleerling op de zeilmakerij waar ongeveer 40 man werkt, on der wie zijn 20-jarige broer Jan die vermoedelijk van zijn ouders een oogje in het zeil moet houden. De werktijden zijn lang, in de zomer maanden van 's-morgens vijf tot 's-avonds zes tegen een loon van twee dubbeltjes per dag dat ieder jaar dagelijks met een dubbeltje wordt verhoogd. Ook de werkom standigheden zijn slecht op de werf waar beledigingen en vechtpartijen, zowel bij jongeren als bij ouderen, binnen en buiten de werfpoort, schering en inslag zijn. De wervia- ner behoort in die tijd tot het ruwe volk, telt niet mee, wordt afgeblaft door zijn bazen en verdacht van lui heid, aldus mijn vader. Straffen zijn aan de orde van de dag. Als je door de speurende werfpolitie on der leiding van een marineofficier met opzichters ergens op betrapt werd, al was het maar een licht ver grijp, dan volgde een boete of schorsing met inhouding van loon. Op de werfstamkaart van mijn va der vind ik o.m. dat hij twee dagen geschorst wordt wegens ongepaste be jegening aan den Baas der Zeilma kers. Gevoel voor rechtvaardigheid Het verzet in het land tegen de wantoestan den met zeer lage lonen, lan ge werktijden van 60 uur en meer per week, zonder wedu wen- en wezen pensioen en zonder vakan tie, dringt ook door tot de Rijkswerf. Louis van Loo, Het Casino aan de Kanaalweg ter hoogte van de Molenbrug (Mos- terdbrug) waar tij dens een protest vergadering werd besloten dat er een vakvereniging moet komen. met zijn sterke gevoel voor recht vaardigheid die op zijn i5e jaar al vergaderingen bezoekt, raakt onder de indruk van de protesten die overal opklinken. Het Tweede Ka merlid A.P. Staalman, wiens vader een mensenleeftijd op de werf heeft gewerkt, spoort de werklieden aan tot het oprichten van een vakorga nisatie nadat op eerdere verzoeken om lotsverbetering niet is gere ageerd. Tijdens een protestvergade ring in het theater Casino op de Ka naalweg wordt besloten dat er een vakvereniging moet komen. Onderling Belang, de Vereniging van Personeel in 's-Rijksdienst te Den Helder, wordt op 1 april 1898 in een voor malige wasserij in de Wilhelmina- straat opgericht en de net 19 jaar geworden Louis van Loo, behoort tot de eerste veertig leden. Als pro pagandist is hij dikwijls te vinden in de werkplaatsen om leden te werven. Het eerste bestuur heeft veel te verduren, ook van de werk lieden zelf, maar het actieprogram ma voor kortere werktijd, hogere lo nen, minstens vier dagen vakantie en betere uitkeringen wordt door gezet, doelstellingen die uiteinde lijk na veel strijd worden bereikt. In 1913 wordt Louis van Loo secretaris en op 12 mei 1924 voorzitter van Onderling Belang (allemaal in zijn vrije tijd)zijn vakorganisatie waar in het begrip neutraliteit voorop staat, zodat iedere werkman van de Rijkswerf, ongeacht diens politieke richting of godsdienst, lid kan wor den. Och ja, wat heet neutraal. Het is gebeurd dat een van de leden tij dens een vergadering verontwaar digd uitroept dat juist de voorzitter niet neutraal is omdat hij tot de supporters van de voetbalclub Hel der behoort en dat is voor een vurig aanhanger van de andere vereni ging, de Helderse Racing Club H.R.C. natuurlijk absoluut onver teerbaar, waar of niet!? Je kon mijn vader in zijn keel kijken van het la chen als hij het verhaal vertelde. In

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 6