L.F. VAN LOO (1879-1954), een biografische schets Aan Frank en Rob (mijn neven), Hans en Jacqueline (mijn kinderen) 4 Inleiding De vraag van Frank van Loo om een artikel over jullie grootvader (mijn vader) te schrijven, overviel me aanvankelijk een beetje omdat mijn vader zoveel gedaan en zoveel gepresteerd heeft voor de Helderse gemeenschap, dat ik haast niet wist waar en hoe ik moest beginnen. Gelukkig kon ik beschikken over artikelen in de Helderse Courant van vroeger, notities van mijn vader en over documentatie van mijn broer Louis, de vader van Frank en Rob. Natuurlijk zijn er ook mijn eigen gegevens en goede herinneringen en mijn bekendheid met het oude West-Vlaamse geslacht Van Loo waaruit mijn vader voortkwam. Geboren in Den Helder Ludovicus Franciscus (Louis) van Loo, geboren Den Helder 24 maart 1879, hield van zijn stad die hij uit dagend de mooiste stad van Europa noemde. Misschien wel een tikkel tje overdreven, zelfs in de tijd van voor de oorlog toen alles nog bij het oude was, maar hij wilde er ei genlijk alleen maar mee zeggen hoe verbonden hij zich met de stad en de inwoners voelde. Overigens dacht mijn moeder, afkomstig van Leeuwarden, iets genuanceerder over de schoonheid van Den Helder maar ook zij heeft zich altijd volle dig met haar woonplaats geënga geerd gevoeld. Gebeurde het toch dat zij Friesland teveel ophemelde, dan kon mijn vader het niet nalaten haar te helpen herinneren aan de moord op Bonifatius te Dokkum in 754- Zijn ouders Het leven van mijn vader, geboren op het adres Wijk P, nummer 133 - en dat moet dan in de Vlamings traat zijn geweest- is natuurlijk niet los te zien van het gezin van zijn ou ders, t.w. Ludovicus Franciscus van Loo, werkman op de Rijkswerf en Anna Maria Catharina Vogt die pas in 1867 met Den Helder kenni smaakten toen zij daar vanuit Vlis- singen arriveerden en dat was zeker niet met het doel om de mooiste stad van Europa te bezichtigen en te be wonderen. Hun geschiedenis (van mijn grootouders) ligt even anders. Mijn grootvader Ludovicus Francis cus van Loo (Sr.), geboren in 1820 te Oostende (België), verhuisde met zijn ouders in hetzelfde jaar naar Vlissingen, wellicht omdat de eco nomische omstandigheden er beter waren dan in Oostende. België en Nederland waren trouwens toen- dertijd één natie (1814-1839). In Vlissingen was een marinewerf die aan vele inwoners werk verschafte en zo zal ook mijn grootvader later als jongen een baantje op de werf hebben gekregen. Hij blijft tamelijk lang vrijgezel want pas als hij 36 jaar oud is, trouwt hij in 1856 te Vlissingen met mijn grootmoeder, de dan 17-jarige van Vlissingen af komstige Anna Maria Catharina (Mietje) Vogt, later tante van de zeer bekende radiopionier en Vlamingstraat gezien vanaf de Spoor straat. Het gezin Van Loo kwam in 1867 vanuit Vlissingen in de Vlamingstraat te wonen. AVRO-directeur Willem Vogt. Re ken maar dat er aan het huwelijk van mijn grootouders heel wat is voorafgegaan in de wederzijdse fa milies, immers Louis was liefst 19 jaar ouder dan Mietje en verder was mijn grootvader ook nog katholiek en mijn grootmoeder hervormd. Wat ik van mijn tante Jans, zus van mijn vader, gehoord heb - en zij wist alles van de familie - was het

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 4