m [acht nster, 1919'. cht i de n Pieter n her kan ting iwij- 1910. met 1 kerk, angs- het irentje muur pleister en klok- is ver eerder ag in it', weet Boven hangt ok ste- 1 stalen tie, een ift en iering n, maar een dat tot eping eden achter l. 'De it auto- op ie- en half ik, dan ■n om e dienst n het ardig et touw .ers valt Lg en bbel- ben dat weer op krijg je een mooie slag'. Iedere zondagmor gen klinkt dié slag uit de galmga ten, tot ver buiten het dorp, tot over de landerijen en de nieuwe woon wijken. De luidklok is de vervanger van de klok die, gemerkt als B 136, in de week van 9 -16 maart 1943 door de bezetters uit de toren is ge haald. De geroofde luidklok is nooit meer teruggevonden, er zijn ook geen gegevens van bekend, niet meer dan dat hij een diameter had van 57 cm. Parochie Julianadorp Rooms-katholiek Julianadorp heeft nog maar sinds 1968 een eigen kerk binnen de dorpsgrens. Voor dien bezochten zij het kleine nood- kerkje (vóór de 2e Wereldoorlog in gebruik door de 'Star of Hope Mis- sion') aan de Langevliet ter hoogte van de benzinepomp, in het kleu terschooltje waar tot voor kort de begrafenisvereniging gevestigd was. Maar hét godshuis voor de dorpers was heel lang de OLVOO kerk (1876-1990) aan de Helderse Jan in 't Veltstraat. Dat het juist die kerk was en niet de Petrus en Pau- luskerk aan de Kerkgracht kwam door een oude grensregeling van beide parochies. Ooit werd met bis schoppelijke toestemming bepaald dat het gebied ten oosten van de lijn het Nieuwediep, de werfpoort, de watertoren en het einde van de Jan Verfailleweg tot zuidwaarts de Callantsoogervaart, behoorde tot de Olvoo. Met andere woorden, de pa rochianen die in Julianadorp of in de Koegras woonden kerkten al sinds de vorige eeuw in de voor hun verre Visbuurt. Het huidige kerkje in Julianadorp is vernoemd naar Willibrord, de heilige apostel der Friezen en de ie bisschop van Utrecht. Het behoort bij de R.K. Pa rochie H. Maria Sterre der Zee, de parochie voor Den Helder en Julia nadorp. De kerk staat aan de Park straat op de hoek met de Proeftuin- weg en grenst aan de achterzijde te gen een uitgestrekt bollengebied met schuren en loodsen, het is op 20 maart 1968 door monseigneur Zwartkruis gezegend en biedt plaats aan 220 parochianen. 'De kerk is gebouwd op het land van Entius, hij woonde naast de kerk aan de westkant en had hier een kassen en tuinbouwbedrijf, hij heeft de grond aan de kerk ver kocht' weet beheerder C. Langen- dijk. De grond waar de kerk op ge bouwd is maakt deel uit van een agrarisch bestemmingsplan, daar om heeft het gebouw het uiterlijk van een 'bollenschuur'. Want nog steeds bestaat de voorwaarde dat als de kerk wordt opgeheven het ge bouw een agrarische bestemming moet krijgen. Langendijk is vanaf de bouw bij de kerk betrokken,' Ik was timmerman-uitvoerder bij de firma Molenaar aan de Kortevliet, en wij hebben die kerk gebouwd, zodoende heb ik ook het altaar en de katheder gemaakt naar een ont werp van pastoor Van Zeelst, de eerste pastoor van de kerk'. On danks de uitwendige beperkingen vanwege het bestemmingsplan heerst er wel de warme sfeer van een katholieke kerk met de altijd brandende Godslamp, met zo'n oude Latijnse bijbel met bijzondere illustraties en de tabernakel met de Heilige communie bestemde hos ties. 'Behalve de diensten hebben we hier iedere avond wel iets te doen, de koren oefenen in de kerk, er zijn vergaderingen, de Zonnebloem heeft hier zijn bijeenkomsten en het katholiek vrouwengilde heeft hier eens in de maand een bijeen komst'. De grootste bron van finan ciële inkomsten is de jaarlijkse bol- lenveiling in november, een goed gebruik waar vroegere bloembol lenkwekers uit de Koegras als J. Duivenvoorde, P. Hendriks en W. Meskers in de jaren dertig in de OLVOO kerk mee begonnen zijn. 'De verkoop van de Paaskaars brengt meestal veel geld op' weet Langendijk, de enorme kaars die in 25

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 25