Het kerktorentje is bekleed met donkergrauw leisteen. In de kerk, boven het orgel, zit het toegangs luik naar het houten torentje met een muur van ruw pleister werk. 'De houten klok kenstoel is ver nieuwd, verder is alles nog in oude staat', weet Hofland. Boven in de nok hangt de luidklok ste vig in een stalen constructie, een randschrift en randversiering ontbreken, maar er is wel een luidtouw dat tot één verdieping naar beneden loopt, tot achter het orgel. 'De 191 klok slaat auto matisch op ie der heel en half uur, en zondagmorgen luid ik, dan is het ongeveer tachtig slagen om kwart over negen, voordat de dienst begint, dat is veertig keer aan het touw trekken, dan moet je aardig wat kracht zetten hoor, en het touw moet je echt begeleiden anders valt hij uit je hand en schiet terug en dan hoor je ting-ting een dubbel slag, je moet het gevoel hebben dat je het touw laat schieten én weer op tijd naar beneden trekt, dan krijg je Zo'n negentig jaar geleden legde Mr. Pieter Loopuyt de eerste steen en kregen de hervormden in de Koegras daar hun eigen plek. In die zelfde periode veranderde de naam Loopuytdorp in Julianadorp en door de eerste huizenbouw aan de Parkstraat, Schoolweg en Proef- tuinweg wérd het een echt dorp. Zoals de kerk een echte dorpskerk is geworden, hoog en gedrongen, een puntig pannendak en een to rentje met leisteen. Het koster schap van de inmiddels verbouwde kerk is de laatste zes jaar vervuld door het echtpaar Hofland: 'Wij vrijdagavond zit hier de jeugd'. On danks die verbouwing zijn er nog sporen uit het verleden. Zoals de kerkvloer van hout en steen, het ge repareerde gat van de grote potka chel die vroeger in de kerk stond, zelfs de houten plafondspanten hebben weer hun authentieke don kergele kleur. De banken komen uit Nieuw Den Helder, uit de voor malige Duinkerk en op het oude pijporgel staat breeduit: 'De Heer is mijn herder', boven het klavier ver meld een klein bordje de namen van de trotse bouwers, 'Ypma en co kerkorgelmakers'. Te hoge restau- 'Ik ben de wortel in het geslacht Davids de blinkende morgenster, Openbaring 22 -16, Juliana 1919' Het wordt van bovenaf verlicht door het glas in loodraam in de zuidmuur, een geschenk van Pieter Loopuyt. De tekst in dat raam her innert ons aan de geboorte van prinses Juliana, aan de stichting van Julianadorp en aan de inwij ding van de kerk op 30 april 1910. De hervormde kerk van Julianadorp, op de voorgrond het Loopuytpark, (ca. hebben de heer Euser opgevolgd die twintig jaar koster is geweest' vertelt G.Hofland. 'De kerk is vijf jaar geleden verbouwd en op 10 no vember 1995 weer geopend door mevrouw S.Josseleijn de Jong - Loopuyt, tegelijk met de nieuw bouw van de bij zalen op de voorma lige pastorietuin, daar houden we vergaderingen en drinken er zon dag na de dienst koffie, er zijn ook clubavonden, er is tafeltennis en ratiekosten maken dat het niet meer bespeeld kan worden, maar schuin daarachter staat zijn opvol ger, een elektronisch orgel. Heel bijzonder is de kanselbijbel, een ge schenk van koningin Wilhelmina tijdens haar bezoek aan het dorp in 1919 met Prins Hendrik en prinses Juliana. Ter herinnering schreven zij op het schutblad van die bijbel allen een bijbelspreuk, zo schreef prinses Juliana als tienjarig meisje: 24

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 24