Over de randschriften op de luid- klokken van het kerkje in het oude Den Helder (nu de woonwijk Oud Den Helder) schreef Burger over twee klokken: (1) Godt alleen komt de eere toe, Corn. Ammeroij me fecit 1603 (2) Welphaart Beeldsnijder heeft mij doen gieten voor 't dorp de Helder 1680 De eerste klok (1) is mij nog onbe kend, maar met de tweede klok (2) bedoelde Dirk Burger de klok van het hervormde kerkje (1679 - 1845), dat op een plek genaamd de Konijnsberg in het oude vissers dorp stond. Deze locatie werd in het vooroorlogse Ouwe Helder de Oude Kerkstraat genoemd. Na de oorlog werden daar de Jacob van Heemskerckstraat en de Jacob Rog geveenstraat aangelegd. Na de sloop van dit kerkje kwam daar de Westerkerk (1845) aan het Helden der Zeeplein voor in de plaats. Na dat deze kerk door oorlogshande lingen gesloopt was kregen de her vormden wéér een nieuwe plek maar nu in een andere wijk: de Op- standingskerk aan de H.A. Lorentz- straat in de Geleerdenbuurt. Door teruglopend kerkbezoek werd het Huisduinerkerkje door de kerk voogdij verkocht en op 22 septem ber 1993 kreeg het gebouw bij nota riële akte een andere eigenaar. De hervormde kerkvoogdij stelde wel als voorwaarde dat het als kerk in gebruik moest blijven of zou wor den benut als cultureel of sociaal cultureel centrum. Nadat notaris R. van Loon plechtig de enveloppen van de inschrijvers opende bleek de nieuwe eigenaar Woningstichting te zijn: 'Het behoud van het voor de uit straling van Huisduinen zo belang rijke kerkgebouwtje heeft bij de in terventie van Woningstichting voorop gestaan', aldus directeur Woningstichting Gerrit Seegers. De hervormde kerk van Huisduinen (ca. 7970). De kerkvoogdij ging na een korte vergadering akkoord. De nieuwe ei genaar wilde in 1996 gereed zijn met de verbouwing want het kerkje zou dan honderd jaar bestaan. Di rect vanaf de opening werd het kerkje beheerd door een stichting en het werd een succes. De stich ting biedt namelijk de unieke mo gelijkheid om in het kerkje het bur gerlijk huwelijk te laten voltrekken, een rouwdienst te houden, een ex positie te houden of een concert te geven. Het is een wonder dat de luidklok tijdens de Tweede Wereldoorlog niet uit de toren is gehaald. Want tijdens de vordering van de Helderse kerkklokken in de Twee de Wereldoorlog lieten de Duitsers de monumentale luidklok van de Huisduinerkerk hangen. Maar de klok stond dan ook geregistreerd als: Nederlands Hervormde kerk Huisduinen 7/26 M. En het was te danken aan de letter M in de regis tratie dat de klok behouden is ge bleven, deze letter betekende name lijk het verzoek om de klok te spa ren. In de kleine consistoriekamer van de kerk hangt nog steeds de in gelijste originele tekst met dat ver zoek in de talen Engels - Frans - Duits - en Nederlands: 'Bestemd voor Huisduinen 1 klok De inspecteur kunstbescherming monumentenzorg - denkmalpflege - service des monuments historiques care of ancient monuments De Nederlandsche Regeering heeft een zeer beperkt aantal klokken als historische gedenkstukken van de grootste betekenis van vordering vrijgesteld en richt tot de bevelheb bers der militaire macht van andere mogendheden het dringend ver zoek deze met een M gemerkte klokken te sparen'. De kerk aan het Loopuytpark Vanaf de Langevliet richting Julia- nadorp steekt het torentje van de kerk aan het Loopuytpark statig bo ven het dorp uit. Op de spits geeft de grote vergulde haan de wind richting aan. Tot 1995 kerkte daar de Nederlands hervormde gemeen te. Nu houden de hervormde- én de gereformeerde gemeente er hun gezamenlijke diensten en is het een kerkelijk centrum geworden. En boven de ingang aan het Loopuyt park staat dan ook in fraaie letters 'Ontmoetingskerk'. 23

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 23