alles wat maar gevaar betekende. Zoals het ook met rustige indruk wekkende slagen al eeuwenlang en ontelbare keren de begrafenissen van de dorpelingen plechtig met zijn geluid begeleidde naar hun be de kosters, maar het was als het ware hun kerkje. Zij verzorgden het onderhoud maar bijvoorbeeld ook dat de kaarsen in de kroonluchters brandden. De klok op Huisduinen werd vanwege de beperkingen van boven: De eeuwenoude luidklok in het kerktorentje van Huisduinen. onder: Het luidtouw loopt langs de spanten over de zolderruimte van het Huisduinerkerkje. overlast niet geluid voor de avond diensten. We luidden toen wel met rouw- en trouwdiensten. Voor het luiden moest je naar boven, het touw hing boven het voorportaal, op een zolderruimte onder het to rentje'. In een oud boekje in het Alkmaars Streekarchief, genaamd: 'Opschrif ten der clocken in Noord-Holland, bij een vergadert door Dirk Burger chirurgijn aan de Groote Sloot in de Zijpe 1708, door Willem Leek geextraheert 1787', beschreef Dirk Burger tijdens zijn reis langs de kerktorens ook de randschriften van de (nog aanwezige) luidklok van Huisduinen Nicolaes heet ick. Den levendighen roep ick. Den dooden overluy ick. Goebel Sael goot my int jaer M CCCCCXXXVII Met Nicolaas wordt de bescherm heilige van de zeevarenden be doeld. De Amsterdamse klokken gieter Gobel Zaal goot, naast de luidklok van Huisduinen, onder an dere ook de klok voor de kerk in Hauwert (1530), de grote slagklok voor de kerk in Hoorn (1531) en de klok voor de kerk in Kalverdijk (1534)- bodem bestaat daar alleen nog maar uit zand grond. Vervolgens zijn alle elkaar opvol gende kerken gebouwd op de plek waar het huidige kerkje (1896) is gebouwd. Eerst van hout, later van hout en steen en het huidige van steen. En altijd is de monumentale klok uit 1537 de be woners van Huisduinen tot op he den trouw gebleven. De luidklok die krachtig beierde bij vreugdevol le gebeurtenissen en die klepte (met korte rukken aan één kant te gen de klok slaan) om de dorpelin gen te waarschuwen voor opdrin gend water, voor brand en voor vij andelijke schepen, ja eigenlijk voor graaf- plaats, naar de plek die nu be kend is als het 'Oude Gedeelte' op de Algemene Begraafplaats. Oud kerkvoogd en penningmeester van de Hervormde gemeente L. Sou- werbren was altijd nauw betrokken bij het kerkje en vertelt: 'De laatste koster was E. Ingelse, de slager uit de Krugerstraat. Samen met zijn vrouw hebben zij jarenlang het be heer gehad. Het waren geen betaal- 22

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 22