mei 1994 door een 55-tons kraan uit de Duinkerk gehaald en zou niet veel later in de klokkenstoel in de binnenstad worden opgehangen. Een grote klok met daarop het randschrift: 1956 gegoten door firma gebr. Van Bergen Midwolda Gereformeerde Kerk Den Helder Soli Deo Gloria (God alleen de eer) Nog geen jaar na de inwijding van de Duinkerk werd in Nieuw Den Helder de Johannes Kapel door de hervormde gemeente op de hoek van de Marsdiepstraat en Wadden zeestraat in gebruik genomen. 'God is genadig, 17 april 1957 de eerste steen legde dominee J. Borghardt' vermeld de steen in de kerk. Bouw- pastor was ds. C. Ch. van Royen en de bouwopdracht ging naar de fa. K. de Klerk uit Huisduinen. In de kerk hangt de luidklok boven het dak in de dakruiter. Het was een schenking aan de Johannes Kapel van de hervormde vrouwen uit de Helderse binnenstad. Het bijpas sende randschrift op de klok ver meld dan ook: Hervormde Vrouwendienst De klok wordt nog handmatig met een touw geluid. Niet alleen voor de hervormde gemeente want ook de gereformeerde gemeente, de evan gelisch lutherse gemeente en de Moluks-evangelische gemeente maken gebruik van de kerk tegen over het Marsdiepplein. De rooms katholieke Sint Nicolaas- kerk aan de Haringvlietweg werd de derde kerk in Nieuw Den Hel der. Vóór die tijd kerkten de katho lieken ook wel in het witte kapelle tje van de Sint Jozef begraafplaats aan de Jan Verfailleweg en in de houten noodkerk aan de Wadden zeestraat. De eerste steen werd in 1961 plechtig in het toegangspor taal gemetseld door G. P. Bakker, de deken van Den Helder. "De kerkklokken zijn binnen langs be reikbaar', vertelt beheerder M. Mommaas. We gaan omhoog via een smalle betonnen schacht, langs ijzeren traptreden en ladders, en door voorzichtig te kruipen door kleine houten luiken. Het zien van de drie luidkloklcen is werkelijk in drukwekkend. Zij hangen in een groot frame met luidwielen, met dunne kabels en touwen, veren en kettingen, luidmotor, luidassen en lagers. Alles wat ook maar nodig is om de klokken met hun zware kle pels te laten luiden is aanwezig. Het wordt enigszins verlicht door daglicht dat door de zeshoekige to- renramen naar binnenvalt: 'De be diening van de luidklokken is auto matisch en bevindt zich beneden in de kerk, ongeveer een kwartier tot tien minuten voor de dienst wordt op zondagmorgen de klok opgeluid met het luidmechanisme 'Quasi- r\ modo', die naam is afgeleid van de klokkenluider van de Notre Dame', vertelt Mommaas. De klokken zijn gegoten in de klokkengieterij van de Koninklijke IJsbouts in Asten. Op de grootste klok met een door snee van 85 cm, de klank Besi en een gewicht van 390 Kg staat het randschrift: IJsbouts me fecit anno MCMLXI Asten Nicolaas vivos voco mortuos plango deum laudo IJsbouts vervaardigde mij in het jaar 1961 Asten Nicolaas ik roep de levenden ik beklaag de gestorvenen ik loof god Op de kleine klokken staat respec tievelijk: Franciscus (diameter van 77 cm) Theodorus (diameter van 68 cm) De Johannes kapel vanaf de Marsdiepstraat. iWw;; 20

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 20