Boekbespreking TRANEN EN VREUGDEVUREN ISBN 90 6455334.3 DE HELDERSE VISSERIJ VAN 1945 TOT 2000 ISBN 90-9013799-8 De titel van het boek dekt niet hele maal de inhoud. De inleiding van Henk Bais duidt er al op wanneer deze stelt dat hier een overzicht wordt gegeven van de Helderse Vis sersvloot van na de oorlog. Dit zou inderdaad een betere naamgeving zijn geweest. Toch hebben de co-auteurs Frits Aalderink en Karei Oosterom een standaardwerk afgeleverd dat niet alleen als naslagwerk zal die nen voor een ieder die in de Helderse vissersvloot is geïnteresseerd, maar heb ben daarnaast een groot aantal foto's van o.a. be manningsleden getoond waardoor menigeen hier zijn eigen verhalen aan vast kan knopen. Bovendien wordt de ge schiedenis verteld van de vissershaven Nieuwediep, haar opkomst en neer gang, de Coöperatie, de Visserij school, Werf Vis ser, het Nieuwedieper Vis serskoor, het Visserijmo nument en wordt een aan tal rampen beschreven die de visserij in de bespro ken periode heeft getrof fen. Door de beknoptheid van deze beschrijvingen echter is het beeld van de Helderse Visserij te be perkt gebleven. Voor de uitvoering door Egner B.V. niets dan lof. Het boek is een uitgave van de Coö peratieve Visafslag Den Helder. Het boek is verkrijgbaar bij o.a. Bruna Spoorstraat voor de prijs van 45 Deze uitgave van de Vereniging Oud-Anna Paulowna, bewerkt en samengesteld door Henk Looijen- stein, bevat de herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog van 21 mensen uit de polder. Niet alleen voor de ouderen onder ons, waar van een groot aantal herinneringen aan die jaren heeft, maar ook voor de generatie(s) daarna is het een waardevol document. Uw recensent bracht zijn evacuatietijd door in Oud- karspel maar herkent veel van de gevoelens van deze 'asielzoekers', door oorlogshandelin gen verdreven en vaak liefdevol opgevangen maar toch in een an dere cultuur terecht gekomen. Looijenstein schrijft dat de lezer wellicht een glimp op vangt van wat deze oor log betekende voor de inwoners van Anna Paulowna, Breezand en Wieringerwaard. Ik voeg daar graag de be woners van Den Helder en Huisduinen aan toe die in die plaatsen hun toevlucht zochten en waarvan het boek in zicht geeft in hun bele ving. De technische re alisatie van het boek was in de capabele handen van Pirola te Schoorl. Het boek is te bestellen via de secretaris van de vereniging, tel. 0223 531379 en de prijs bedraagt 25,

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 17