Literatuur: L. Dorsman, 1600: Slag bij Nieuw- poort, Hilversum 2000. J.T. Bremer H. Schoorl, Volk aan het Marsdiep, Schoorl 1983 blz. 18 e.v. De Slag Op de middag van de 2e juli 1600 raakten de beide legers slaag in de duinen en op het strand bij Nieuw- poort. Volgens sommige historici liet Maurits zijn bevoorradings schepen het zeegat kiezen om daar mee zijn soldaten duidelijk te ma ken dat er géén weg terug was. Waarschijnlijker is dat de schepen weg moesten uit de monding van de rivier de Yzer (bij Nieuwpoort) ten einde bij laag water niet vast te kunnen raken en misschien in brand gestoken te worden. De Spanjaarden vochten met hun ge zicht naar de wind en de zon, een vervelend nadeel. Maar zij leken de overwinning te behalen. Totdat Maurits zijn zorgvuldig achterge houden reserve ruiterij in de strijd wierp en daardoor de overwinning behaalde. De slag was hevig ge weest - vierduizend doden aan Spaanse zijde, bijna tweeduizend aan de Nederlandse kant - en de overwinning nipt. Maar toch. Mau rits roem als militair strateeg was in één klap gevestigd. Zijn roem verspreidde zich snel over heel Eu ropa en zijn leger gold voortaan als een voorbeeld voor anderen. Maar de verstandhouding Maurits - 01- denbarnevelt was voorgoed verziekt en uiteindelijk zou de laatste dat met de dood bekopen. Maurits is overigens zo snel mogelijk na de slag met zijn leger naar huis ge gaan. Duinkerken blééf het piraten- nest dat het was, ja zelfs Oostende kwam uiteindelijk (in 1604) weer in Spaanse handen. Maar dat is een ander verhaal. J.T. Bremer Schoolplaat door Isings van de Slag bij Nieuwpoort, (Wolters - Noordhoffi Groningen). Prins Maarits na de Slag bij Nieuwpoort, de knielende prins is een vast thema in de beeldtaal rond de Slag. 16

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 16