Staten Generaal opdracht aan Prins Maurits dat hij 'Duijnkercke soude aentasten ende belegeren om als de landen van Holland ontheffen van de groote costen die se jaerlijks tot- te equipagie ter zee moesten doen'. De heren hadden bedacht dat ze de honderd schepen naar de Zeeuwse wateren. De volgende dag kwamen er nog eens honderd schepen bij die zich tussen Willemstad en Oolt- gensplaat op Flakkee hadden verza meld. Toen de vloot op 19 juni aan kwam op Rammekens bij Vlissin- en de leeftocht ging naar Oostende, dat al in handen van de Opstandi- gen was. Een enorme hindernis bleek toch de talloze sloten en vaar ten in het Vlaamse polderland, de vele smalle wegen en dijkjes. Pas op 1 juli arriveert Maurits bij Vertrekpunt Dordrecht De verzamelplaats van leger en vloot was Dordrecht. Daar vertrok ken op 17 juni 1600 ruim negen ter ten noordoosten van Sas van Gent dat toen nog aan open water lag, ging de stoet van zestien kilo meter op weg naar Eeklo, Malde- gem, Brugge naar Oostende. De vloot en een deel van het materiaal De enorme vloot op weg van Zeeland naar Vlaanderen, (gravure van H. Vroom). haven van Duinkerken vervolgens zouden overdragen aan Engeland. Die zouden dan het Kanaal aan twee kanten beheersen en óók me teen van die piraten af zijn. En de opstandige gewesten, die nogal wat geld geleend hadden bij de (prote stantse) Elizabeth I, konden zo me teen huurschulden aflossen. Dat prins Maurits weinig trek had in deze operatie - hij moest een enorm leger buiten de grenzen van de Republiek brengen - was een ander verhaal. Hij had slechts te ge hoorzamen, de Sta ten waren de baas. Prins Albertus ont vangt van zijn vrouw Isabella het zwaard om tegen het leger van Prins Maurits te vech ten. Nieuwpoort, maar dan is zijn te genstander prins Albrecht er in middels ook. En daar had Maurits eigenlijk niet op gerekend, want de Spaanse troepen hadden allang geen soldij gehad en waren niet bereid te vechten. Maar Albrecht emotioneel beroep op het krijgsvolk gedaan haar te steunen. Ze bezwoer dat ze zelfs haar persoonlijke bezittingen wilde verpanden om de achterstallige soldij te betalen. Haar uit straling als dochter van koning Filips II hielp daarbij, het verhaal gaat dat de soldaten als één man riepen 'leve de Infanta' (kroonprinses) en uit puur enthousiasme in de lucht schoten. gen was ze aangegroeid tot dertien honderd schepen, begeleid door zestien oorlogsschepen. Aan boord bevonden zich 13.000 infanterie soldaten, 2800 paarden en enorme hoeveelheden leeftocht (proviand), wapens, munitie, brugschepen en gereedschappen. Na ontscheping op 2 juni bij Philippine, vijf kilome- en Isabelle waren twee dagen eerder te samen langs de troe pen gereden en met name Isabelle had een zeer *5

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 15