zoals de sluis aan het Nieuwe Werk, voorloper van de rijkswerf Willemsoord (1822). En zeilden met een sterke Noord- Noordwestenwind omtrent 3 uuren 's namiddags voor de ebbestroom uit de haven van het Oude Schild, met een reef in het zeil, coers zet tende naar het Nieuwediep. Zodraa onze loots-schuit in het holle water kwam dobberde wij met de deyning der golven op en neder, terwijl een andere kortstootende golf ons eene (golf) stuivend water binnen boord bragt. Het ging alles wel doch even voor het inloopen van het Nieuwe diep wierd met een bleeke neus een kleinen tol betaald, 't geen echter door een teug van water en wijn uit een rood aarde potje weer spoedig in order kwam. Nu troffen wij eene uitmuntende gelegenheid om het Nieuwediep al invaarende, met laag water te bezien. Wij zeilden meteen Voordewind in hetzelve, zagen de steenen leydammen ten Oosten op de Zuidwal en de steenen hoofden aan de andere zijde die tot be paaling van het profil zijn aange legd, gelijk mede de lange vang- dam, die diend om het water 't geen zich anderszins langs ver schillende wegen over de landen bij ebbe ontlastende, op te vangen en als door een trechter naar het Nieu wediep te leiden, om het dienstbaar te maaken tot het diep houden van deeze overschoone haven.Wij kwa men voor de sluis aan het Nieuwe Werk aan. Hier zagen wij met aan doening de ledige magazijnen der Marine, en door het vriendelijk ont haal van de boekhouder Van Hey- nen de geheele inrichting van dit etablissement. Een Engelsche lan dingssloep, zijnde een ligt doch breed vaartuigje, lag nog in het bas sin. En de dijk waarmede het Nieu we Werk ingeslooten is, zagen wij dat op onderscheide plaatsen met embrassuren voor 't geschut der Engelschen tot defensie was voor zien geweest, welke gaten wij nu gedicht vonden". In het laatste gedeelte van het ver slag over Den Helder is sprake van "De Broederschap", een oud linie schip (64 stukken), dat in handen van de Engelsen gevallen was bij de overname van de Bataafse vloot door Schout bij Nacht Story in 1799. Het schip, dat al enkele jaren als wachtschip dienst deed, was tot zinken gebracht, maar daarna ge licht. De kunstklip waarover sprake is was een van ijzeren punten voor zien houten constructie die, onder de waterspiegel verankerd, als on derzeese klip schade moest aan brengen aan vijandelijke oorlog schepen. In de bibliotheek van het Scheepvaartmuseum (no H 1198) bevindt zich een brochure uit 1800 over dit maritiem verdedigingsob ject. In het catalogusboek Jan Blan ken, "De Physique Existentie dezes landes" (Rijksmuseum 1987) bevin den zich twee afbeeldingen, terwijl in de scheepsmodellen kamer van het Rijksmuseum enkele exempla ren van deze uitvinding van de wis- en natuurkundige Henricus Aene- ae, lid van het Comité voor de Mari ne, te vinden zijn. De waterstaat kundigen Jan Blanken en A.F. Goudriaan en de constructeur ge neraal der Marine Pieter Glavinans waren bij de proefnemingen en re alisatie van het project betrokken. "Het schip "De Broederschap" lag in het Nieuwediep, met bagagie der Engelschen bij hunnen aftocht ge laden, na bij het Nieuwe Werk ge zonken. Men was bezig hetzelve, indien mooglijk, te ligten. De kunstklip waarmede men eenige proeven genomen had om vaarwa ters voor het inkomen van vijande lijke scheepen moeijelijk te maak en, lag in het Nieuwediep op stroom, terwijl men bezig was om twee oude oorlogscheepen te kalfa teren. Wij dronken voorts ons kopje thee in het huis van den boekhou der, bezichtigde de schoone schut- luis zonder inscriptie, en wierden met deenen sloep door vier jonge sterke manschappen tegen wind en stroom langs het Nieuwediep ge roeid en bij de helling aan land ge zet. Wij wandelden langs den Zee dijk naar ons logement Zeeburg en zagen vandaar bij de harde wind de branding op de Haax, waarna wij onder een goed soupé de genoe gens van deze dag overdachten J.T. BREMER Literatuur 1. De archieven in het Algemeen Rijksarchief, Alphen a/d Rijn 1982, 220. H. Bonder, archiven van Inspecteurs en Commissies van de Waterstaat in Nederland vóór 1850. Den Haag 1952, no 168. 2. J.J. Schilstra, De invasie van de En gelsen en de Russen in Noord-Hol land in 1799 en de Hondsbossche. Alkmaar, 1986 3. J.T. Bremer, Petten, dorp aan de dijk. Alkmaar, 1993/94 4. H. Schoorl en J.T. Bremer, Het Nieuwediep in de nadagen van de Republiek in: Volk aan het Mars diep, Schoorl, 1983. 5. Atlas van Historische Vestingwer ken in Nederland deel Illb de pro vincie Noord Holland. Uitgave Stichting Menno van Coehoorn.

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 9