92 last steen gedekt is en voor welke een diepte van over de 100 voeten gepeild word. Wij zagen hier veele bruinvissen al tuimelend zwem men en de zeehonden tot op een korten afstand van ons genaderd. De batterij "de Revolutie" tusschen Den Helder en Huisduinen gele gen, verschafte eene uitmuntende defensie voor het inkomen van 't Schulpengat. Wij bezichtigde deeze schoone batterij en vonden dezelve zo wel van geschut in onderschei den caliber en soorten, gloeijovens, et ceterea, voorzien, dat naar het ons toescheen het inkoomen van vijandelijke schepen daar door zeer moeilijk zoude kunnen gemaakt worden. Zij had ook eenige defen sie aan de landzijde in het gat za gen wij het wachtschip op stroom liggen en op 't strand eenige boven water komende kromhouten van het Russiche transportschip 't geen in den gepasseerden jaare daar ge strand was". De kustbatterij "de Revolutie" (Kaaphoofd), maakte met de "Oost batterij" en "Louise" de noordelijke verdediging van de zee uit. De de fensie aan de landzijde was er nog niet tijdens de landing in 1799, met alle gevolgen van dien. Morsig dorp "Het dorp Huisduinen vonden wij slecht gebouwd en in alle opzichten zeer morssig. De mesthopen onder de raamen der woningen et cetera, Het Nieuwediep vanaf het Wierhoofd, rechts ligt de dijk en het Marsdiep. Teke ning H. Schoor!, naar een schets in het gemeentearchief. deed het bij sommige der westphaalse dorpen vergelijken. Een luchtige wind op Kijkduin 't geen met eenige moeiten beklom men, verfriste ons, en van daar be schouwden wij de positie die de En- gelschen genomen hadden om De Helder aan de landzijde in staat van defensie te stellen, door één batterij op Kijkduin; voorts 2 batterijen op de duinen, de redoute bij 't wees huis en nog één batterij West- waards op de Sluisdijk. Wij retour neerden voorts van daar over het binnen-voetpad naar Den Helder, deden een visitie bij onze paarden die wij reeds te ruste vonden, door wandelden Den Helder welk dorp volkrijk, niet best vaart en dat eene slegte passagie heeft, en vonden in ons logement Zeeburg 's avonds nabij 10 uren alles gereed om onze door de gedane wandeling ledige en hongerige maagen door een goed soupé wat werk te verschaf fen, 't geen onder het doen van cat- hechisatievragen wat er deezen dag al gezien en ondervonden was (want wie zou anders alles zonder hoofdbreeken hebben kunnen ont houden), uitneemend wel gelukte, terwijl het plan voor den volgenden dag ontworpen, en de schipper voor de reis naar Texel besteld zijnde, eindelijk deezen dag met naar kooij te gaan, afliep, 's Nachts woeij het met buyen zeer hard, zo dat terwijl de dromers zich reeds op Texel be vonden, de niet slaapende wan hoopte om dit geliefkoosde plan van de reis te zullen kunnen uitvoe ren. Doch het was of het geluk ons overal vergezelde; de dag aanbree- kende bedaarde het weer en de vier de dag van onze reis, den 10e Junij, begon met vrolijk opstaan, en ons tot den overtogt gereed te maaken. Wij troffen een zeer zeldzaam schoone gelegenheid tot dit zeereis je. Met de vloedstroom zeilde wij met een lootsschuit, en een stijve Noord-Noordwesten wind, 's mor gens ten half acht uuren uit het Nieuwe Diep, cours zettende naar de haven van het Oude Schild". Na verblijf op Texel, waar vooral de zeevarende bevolking sterk leed doordat de Engelsen heer en mees ter waren op de Noordzee waardoor de Hollandse handel- en scheep vaart stil kwam te liggen, arriveer den onze reizigers weer in Nieuwe diep waar ze een grote belangstel ling voor de oorlogshaven aan de dag legden. Dit laatste behoeft geen verbazing, want waterstaatkundi gen in die tijd waren tevens belast met de aanleg van militaire werken. De heren konden uiteraard niet thuis komen zonder enthousiaste verhalen over schoonvader/superi- eur Christiaan Brunings werken,

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 8