Historisch Gemeentearchief blijft in Den Helder IT5 het vorig jaar. Het tegenwoordige Raadhuis (in de Dijkstraat, Ouwe Helder is gesticht in 1836, toen de bevolking nog geen 9000 zie len telde. Het gebouw, ingericht naar de behoefte van dien tijd, is thans in vele opzichten te klein; dit geldt ook voor het archief, en hier door is een goede regeling bijna ondoenlijk; zoveel mogelijk wordt evenwel een en ander op orde en regel gehouden". RENS SCHENDELAAR Een gedeelte van het geschoonde gemeentearchief. Het gemeentearchief van Den Hel der verhuist niet naar het Regiona le streekarchief in Alkmaar Noord. Het gemeentebestuur is net als dat van Texel en Wieringen ook nooit erg enthousiast geweest over het plan om - ondanks de provinciale subsidie - er voor het jaar 2000 alle archieven in onder te brengen. Bovendien is dit prak- Sinds een aantal jaren verricht een restauratie atelier conserverende- en restauratie werkzaamheden aan het historisch archief dat dateert vanaf het jaar 1585. Dat er volgens zeggen weinig gebruik van het ge meentearchief gemaakt zou wor den is onjuist, dat beaamt ook de gemeentelijk woordvoerder. Want vele publicaties in onder meer het tisch onmogelijk omdat het archief eerst geschoond moet wor den en daar is men nog wel bijna tien jaar mee bezig. De provinciaal archiefinspectie wilde dat wel omdat de gemeenten geen geld en menskracht hebben om de archie ven professioneel te beheren en omdat men grotere eenheden wil. In april jl. kwam het uiteindelijk op de agenda van het Helderse gemeentebestuur. De uitkomst was gunstig, de voorkeur wordt gegeven aan de aanstelling van een archivaris. Het historisch oud-archief van Den Helder en Huisduinen. blad van de HHV "Levend Verle den" zouden ook nooit geschreven zijn geweest als de historische ge gevens over Den Helder niet hier in het gemeentehuis zouden liggen. Dat de problemen met het gemeen tearchief niet alleen van deze tijd zijn bewijst het bericht in het Ge meentelijk Jaarverslag uit het jaar 1900. "De toestand van het archief is nog geheel gelijk aan dien van

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 31