Zo zijn er talrijke verklaringen van plaatselijke loodsen en vissers vast gelegd waarin zij vertellen dat zij uit de kust nog takken, boomstam men en wortels in hun netten von den. Eén van de verklaringen is van Hark Wentel, Helders zeeman, hij zegt in 1775 "Dat hij veelmalen met schuit en volk heeft gevist in zee, in 't noordwest of noord noord west bij gissing i'/2_ of hoogstens twee mijlen van Kijkduin of de Huisduinerkerk, dat hij menigvul dige reizen heeft ontdekt dat de grond onder water daar ter plaatse zeer russig was en dat hij differente reizen heeft bevonden, dat er hout, wortels en takjes van bomen aan het viswant hingen, dat het ook eenmaal gebeurd is dat hij ter plaat se een boom met stam en wortels aan het viswant tot boven of gelijk vloers heeft gehaald, zijnde dit laat ste geval wel 25 jaar geleden" (2). Leendert den Berger was als op zichter in dienst van de Staten van Holland en de Gecommitteerde Ra den en van 1784 tot 1801 inspecteur van de haven 't Nieuwediep. En hij heeft ooit eens verklaard dat ten noordwesten van De Koog op een mijl uit de wal in de Noordzee een plaats was die de vissers de 'Heften' noemden, waar de netten en korren dikwijls vastliepen. Men haalde daar stukken van oude bomen en enige keistenen op. Maar tot op de dag van vandaag ko men nog vondsten als stukken ge perst veen te voorschijn. Zoals op de Wadden waar hier en daar nog veen onder het Wadzand terug te vinden is. Of nadat een zware storm stukken lage duinen heeft weggeslagen. En natuurlijk vanuit zee, losgeslagen van de zeebodem, wat blijkt uit de zwarte veenbonken die nog wel eens bij storm door de vloedstroom op het strand worden geschoven (3). RENS SCHENDELAAR bronnen: 't Oge, door H. Schoorl. Zeshonderd jaar water en land, door H. Schoorl. 't Lant van Texsel, door J.A. van der Vlis. Spel van land en water om Huisdui nen en Den Helder, door Dr. J. Westenberg in: West Friesland Oud en Nieuw 1963, 30e bundel. noten: (1) Rijksarchief Haarlem: 01-03-1663 Heerlijkheids Archief Callantsoog 18. (2) Rijksarchief Haarlem: Notarieel archief notaris P. de Leeuw Huisduinen Den Helder 27-09-1775. (3) Veenbonk op het strand ten noor den van strandslag Falga, aange troffen langs de hoge vloedlijn (zie illustratie). Veenbonk op het strand ten noorden van strandslag Falga 110

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 26