Van zeebabies en kettingapen Zeventig jaar staat de huidige oude zeevaartschool nu aan het Ankerpark. Een beeldbepalend gebouw, dat decennia lang bij droeg aan een levendige buiten haven. Aan het Ankerpark woon den cargadoors, kapitein Moer man van bureau Wijsmuller, de familie Visser van de gelijknamige werf en, zeker voor de oorlog, enkele hoge marineofficieren. Dagelijks passeerden scheeps volk, havenwerkers en handelaren de Ankerparkbrug en het bijbeho rende brugwachterwoninkje. „Zondag hoorde je kort na mid dernacht de klompen over het hout klepperen als de vissers naar hun schepen gingen." Pieter Smit is oogarts in het Gemi- ni-ziekenhuis en zoon van Johan Smit, tot diens pensionering ach tereenvolgens sluiswachter, brug wachter en havenmeester in ge meentedienst. Het gezin betrok in 1953 het karakteristieke huisje aan de kop van het Ankerpark. De bei de zonen Pieter (toen dertien) en Peter (zeven) zagen hun avontuur lijke leventje rond het afgelegen complex van de Koopvaarders- schutssluis plaats maken voor een buurtje met meer sociale controle. Maar spelen kon je er nog steeds als de beste, weet Piet Smit zich te herinneren. Chique „Tussen ons huis en de Zeevaart school had je bijvoorbeeld een stuk grond, waar we ons goed vermaak ten. Daar stonden ooit chique wo ningen, maar die waren door de Engelsen in de oorlog platgebom bardeerd." In zijn boek over 125 jaar zeevaartkundig onderwijs in Den Helder meldt H. E. Kuipers in derdaad hoe in oktober 1941 het in ternaatsgebouw aan het Ankerpark door een bom werd getroffen. Het toenmalige beheerderpaar De Klerk kwam daarbij om het leven. Henk Visser, die van 1929 tot 1982 aan het Ankerpark woonde, weet zich daar echter niets van te herin neren. „Platgebombardeerd? Daar Zeevaartschool aan het Ankerpark. geloof ik niks van. We hebben wel blindgangers gehad, ja. Maar er is bij mijn weten niks vernietigd. In de oorlog is een aantal panden, waaronder een sigarenwinkeltje, door de Duitsers gebruikt. Die had den de boel zo uitgewoond dat hui zen na de bevrijding zijn gesloopt. 104

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 20