OPROEP DESHIMA - 400 jaar Nederland - Japan 86 Het resultaat van de oproep die wij in de vorige Levend Verleden plaatsten (de werkgroep voor het rubriceren van de kaarten en het restaureren van een aantal is hard aan de gang) geeft ons de moed het onderstaande aan U voor te leggen. In verband met toene mende werkzaamheden heeft het be stuur besloten zich uit te breiden. Wij nodigen onze leden uit bij zich zelf te rade te gaan om te bezien of zij een bestuursfunktie ambiëren en welke werkzaamheden zij op zich zouden willen nemen. Gezien de leeftijdsopbouw van ons bestuur kunnen goede promotie mogelijkheden worden aangebo den. Gedurende de rustige zomer maanden kunt U ingewerkt wor den zodat U in de jaarvergadering aan de leden kan worden voorge steld. Aanmelden bij elk willekeurig be stuurslid, zie de voorpagina van Uw Levend Verleden. Marinus en de Orde van Oranje Nassau Op de gebruikelijke dag, direct voor de viering van de verjaardag van de Koningin, worden de lintjes uitge deeld aan diegenen die naar de me ning van de aanvragers uitzonderlijk hebben bijgedragen aan belangrijke facetten van onze samenleving. Dit jaar hoorde onder de ontvangers van een onderscheiding Marinus Ver- mooten, bekend door o.a. zijn publi caties zowel d.m.v. boeken als dag bladen, en zijn radio-uitzendingen op de L.O.S. De Burgemeester van Den Helder spelde hem, na een résumé van zijn activiteiten te hebben gegeven, de versierselen op, behorende bij het lid maatschap van de Orde van Oranje Nassau. Marinus, namens de H.H.V., onze welgemeende gelukwensen. A. Boon De baai en stad van Nagasaki, met daarvoor op de uiterste punt bet Nederlandse eiland Deshima, rechts van het eilandje liggen twee Nederlandse schepen, (Zijde schildering 1825). De verhouding Nederland - Japan was gedurende een periode van ruim tweehonderd jaar zeer exclusief. De Nederlandse VOC mocht op het eiland Deshima een factorij aanhouden en handel drijven, zij het onder strikte voorwaarden. Deshima, een kunstmatig eiland in de baai van Nagas aki werd in 1641 aan de Nederlanders toegewezen en vormde gedurende bijna twee eeuwen het venster op de westerse wereld. Dit jaar wordt overal ten lande aan dit onderdeel van de geschiedenis aandacht geschonken. Wij verwijzen bijv. naar de tentoonstelling in het Marinemuseum over dit zelfde onderwerp. Gedurende de periode 16 augustus - 26 augustus wordt in Gebouw 66 op de Oude Rijkswerf Willems oord iedere avond, behalve op maandag, een voortel ling gegeven over een aantal gebeurtenissen die op deze periode betrekking hebben. Het betreft hier een documentair theaterstuk van een waar gebeurd verhaal uit de Hollandse koloniale geschiedenis. Een multidis ciplinair evenement in historische enscenering dat U meevoert in de krochten van de vaderlandse geschie denis overzee. Dit past uitstekend in de opzet van "Ne derland Over Zee" Zo bent U onder andere getuige van een audiëntie aan het hof van de shogun in Edo (het latere Tokio) zoals die bijna tweehonderd jaar geleden plaatsvond, com pleet met samurai-ritueel, thee-ceremonie en waaier- dans. Leden van de Historische Vereniging kunnen op be wijs van hun lidmaatschap Levend Verleden) een kor ting krijgen op de toegangsprijs. U betaalt geen 17,50 maar slechts 12,50. Bespreken kunt U van tevoren bij Schouwburg De Kampanje (tel. 0223671717)

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 2