Denkend aan Den Helder Een van de belangrijkste persen was de "Heureka" rotatiepers, die er al stond toen ik in 1928 in dienst kwam. Een complete krant van 8 pagina's kwam er uit. Met één uur was de oplaag afgedrukt. Het is een type dat niet meer be staat. Het papier kwam niet direct met het zetsel in aanraking, maar met een afdruk op een stalen cilin der met rubber doeken. Het is wat ingewikkeld om dit uit te leggen. Maar de papierbaan nam van het rubber het beeld over en dat met 103 Zie ik drukkerij De Boer weer voor mij, waar ik als 14-jarige in juni 1928 door de "Oude Baas" werd aangenomen als leerling-letterzetter. Hij inspecteerde mij of ik geen platvoeten had, want het is een beroep waar je de hele dag staat. Ik droeg een bril; maar toen ik zei dat ik alles prima kon zien en dat hij zelf ook een bril droeg, kon ik beginnen voor 4,- in de week. De Boer, was naast de Werf, de grootste werkgever in Den Helder, waar 80 man werkte. Dat binnenkomen in zo'n fabriek maakte een enorme indruk op mij, machines boeide mij altijd al. Wat mij opviel waren de drijfwerken aan de zolder, die niet werden gebruikt, maar in geval van stroomuitval, door middel van een Deutz-gasmotor de persen konden laten draaien. mal met heet lood volgegoten. Ook dat systeem bestaat inmiddels niet meer. Het is tegenwoordig het off set-systeem waarbij van rondgebo gen zinkplaten wordt gedrukt, die een fotografisch vastgelegde beeld drager hebben. Over de vele aspec ten in een drukkerij valt nog veel te vertellen, maar dan loopt dit stukje te veel uit. In de loop der jaren is de loden letter verdwenen en we we ten nu wat er met beeldschermen mogelijk is. Drukkerij De Boer is in 1958 ver plaatst naar Hilversum en velen Heldersen zijn toen meegegaan. Bijna 40 jaar heb ik in dit bedrijf gewerkt, wel niet als letterzetter, maar als lay-outman - ontwerper. Daarna was ik nog 13 jaar werk zaam als vormgever-fotograaf op af deling "Drukwerk en Publiciteit" van een Technische Groothandel in Amsterdam. Slechts enkele malen kwam het voor dat de stroom uitviel. Met een man of vier werd het vliegwiel rondgedraaid, in de hoop dat de ontsteking op het goede moment zou komen. De meesterknecht be diende de magneet, wat soms met enorme ontploffingen gebeurde. Voor zover ik mij herinneren kan heb ik maar één keer die hulpmo tor in werking gezien. Het onheil was niet te overzien, want door de lange stilstand kwamen grote stof wolken vrij, die niet zo prettig wa ren voor de vette inktrollen. De meeste persen waren niet meer ge schikt voor z'n aandrijving en dat was ook de oorzaak dat al het drijf werk werd afgebroken. D. ABBENES (Hilversum) een snelheid dat met één uur de hele oplaag van zo'n 6000 kranten klaar was. Dinsdag, donderdag en zaterdag was de krant 8 pagina's en zaterdags 16 pagina's. Dan moest de pers 2X draaien en werd in de binderij de twee helften "inge stoken". Het was dan "alle hens aan dek", want de bezorgers stonden al te popelen om hun wijk in te gaan. Na deze pers is er nog een echte ro tatiepers gekomen, waarop van ron de loden platen werd gedrukt. Van de pagina's werd een matrijs ge maakt op een prage-pers en die ma trijs werd rond gebogen en in een De vlakdruk-rotatiepers "Heureka" waar tiental len jaren de Helderse Courant op gedrukt werd.

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 19