f 4 b< F? gers bepalen zelf hoelang de klok geluid wordt. Dat is in ie der geval op zondagmorgen na de klokslag van half tien en daarna om ongeveer tien voor tien. De klok wordt ook geluid tijdens het Ere zij God met de kerstviering en tijdens rouwdiensten. De kerktoren van de Opstandingskerk met de luidklok boven bet uurwerk. In 1987 luidde de kerkvoogdij figuurlijk de noodklok. Op verschillende plekken in de kerk en in de kerktoren werd betonrot geconstateerd. De situatie was zo nijpend dat aan een bedrijf in betonrepa ratie een offerte werd ge vraagd. Er waren ook twij fels want men vroeg aan de firma Oosterbeek een prijs opgave voor het slopen van de toren. Uiteindelijk werd er voor reparatie en restau ratie gekozen. Maar daar was véél geld voor nodig: "Opstandingskerk voert ac tie voor renovatie, oude be- tontechniek rampzalig voor Godshuis", meldde het Helders Weekblad op 2 november 1989. In de wijk en op de scholen in de Geleerdenbuurt wer den acties op touw gezet en er werd een gironum mer geopend. Er was een bazaar, koekverkoop, een rommelmarkt en alles en iedereen die de kerk een warm hart toedroeg werd om steun ge vraagd. En met succes, want met hulp van de landelijke synode, steun van de gemeente Den Helder én van de afdeling Den Helder van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen konden de kos ten van de renovatie gedragen worden. Mits iemand bereid zou zijn het eigen dom van de toren over te nemen. Toen de Helderse Historische Ver eniging hiervoor werd aangezocht en na stemming op de ledenverga dering van 24 september 1990 een meerderheid voor was, werd de to ren voor het symbolische bedrag van één gulden aan de HHV over gedragen. Direct daarna werd er een onderhoudsfonds opgericht. De toren bleef behouden. RENS SCHENDELAAR met dank aan F. van Oostrum, oud-koster van de OLVOO kerk T. Ham, koster van de Oud katholieke kerk bronnen: Luidklokken en beiaarden in Neder land, door Ferd. Timmermans, 1944. Nieuwstad 100 jaar Lieve Vrouwe Kerk te Den Helder, door M.M.J. Hoogenbosch. De Vredeskerk 25 jaar, door de jubi leumcommissie, 1996. Weekblad De Oud-Katholiek, 1 december 1956. Kerkelijk - archief Opstandingskerk. 30 jaar Opstandingskerk, door K. Jellema. Helders Weekblad 2 november 1989. Archief Helderse Courant (HHV) I 101

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 17