Toren Opstandingskerk behouden Tot de Tweede Wereldoorlog bezat de hervormde gemeente in Den Helder drie kerkgebouwen. De Westerkerk aan het Helden der Zeeplein, de Nieuwekerk aan de Weststraat en het hervormde evan gelisatiegebouw aan de Palmstraat. Na de oorlog werd de schade opge maakt: de Westerkerk was op last van de bezetter gesloopt en de Nieuwekerk was geraakt door een neerstortend Engels oorlogsvlieg tuig. De kerk aan de Weststraat kon nog gerepareerd worden. Maar de hervormde gemeente was te groot voor de twee overgebleven gebou wen. Na lang beraad over een ge schikte plaats volgden er grote plan nen voor nieuwbouw. Uiteindelijk werd de bouwopdracht bekend ge maakt. Er kwam een nieuwe kerk met pastorie en dienstgebouw aan de H.A. Lorentzstraat op de hoek met de Pasteurstraat. Het gebouw was een ontwerp van het Helderse architectenbureau Peters en Roe- lofs. Op 16 januari 1958 werd de kerk in gebruik genomen. Voorgan- menkomen, heeft de wijde om trek verkon digd, dat de Opstandings kerk officieel aan de her vormde ge meente was overgedragen en dat de eerste dienst een aan vang zou ne men. De luid- klok behoefde deze eerste maal geen roepstem voor de kerkgangers te zijn, want de achthonderd zitplaatsen wa ren al ruim een uur lang be zet". Er volgden plechtige en emotionele ogenblikken toen het kerk- De oud-katholie ke noodkerk aan de Middenweg op de hoek met de Hector Treub- straat. ger was ds. J. Borghardt, de Helderse Cou rant schreef toen: "Plechtige overdracht en inwijding van nieuwe Opstan dingskerk. De bronzen stem in de 28 meter hoge klokken stoel, op de plaats waar H.A. Lorentz straat en Pas teurstraat sa- gisteravond tot in gebouw biddend en zingend werd ingewijd, toen de kanselbijbel werd binnengedragen, het doopvont ont huld, een kerkboek werd binnenge bracht en het koor een bewerking zong van Psalm 23. De hoge toren is van beton en staat los van de kerk. Boven hangen de vier grote zwarte wijzerplaten van het uurwerk met een diameter van wel 175 cm. Daar hangt ook de klok met een diameter van 86 cm en de toonhoogte ais. De klok heeft geen randschrift, weegt 420 kg. zwaar en is gegoten door Van Bergen uit Heiligerlee. Nu, ruim veertig jaar later, heeft de kerk geen koster meer. De klok wordt geluid door een groepje van vier vrijwilligers en er komt geen luidtouw meer aan te pas. Dat gaat door middel van een schakelaar in de kerk voor het mo tortje in de toren die de klok op de luidstoel laat beieren. De vrijwilli- De Opstandingskerk aan de Lorentsz- straat. 100

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 16