99 den in de Blauwe zaal van het Ge- miniziekenhuis. Tijdens de viering op 21 februari 1998, waarin de Haarlemse bisschop Wirix-Speet- jens voorging, werd de nieuwe Sint- Nicolaas kerk ingewijd. De pa rochie draagt de naam van de Heili ge Nicolaas. Niet te verwarren met de rooms katholieke Sint-Nicolaas kerk aan de Haringvlietweg. Deze patroon voor de zeevarenden roept namelijk al eeuwenlang bescher ming af van de hemel, voor allen die zich met hun schepen in nood De oud-katholieke kerk in aanbouw aan de Timorlaan (1956). bevinden. Zijn naam "Nicolaes heet ick" staat dan ook niet voor niets al 463 jaar lang op de klok van de Huisduinerkerk, maar ook op de grote klok van de Petrus en Paulus- kerk én op de grote klok van de Ni- colaaskerk aan de Haringvlietweg. Want zijn bescherming past als vanouds bij de Marsdiepdorpen. De kleine vissersdorpen leefden ooit van de zee en in de zeiltijd haalden zij het grootste deel van hun in komsten uit de walvisvaart, de zee visserij en de koopvaart. Inmiddels hebben de parochianen uit Den Helder, uit Julianadorp én uit 't Zand hun vertrouwde plek in Nieuw Den Helder gevonden. Ech ter de luidklok die ooit in het toren tje hing op het dak aan de Timor laan heeft sinds de sloop geen luid- functie meer. Hij is geplaatst in een kleine houten klokkenstoel in de nieuwe kerk. Volgens het kerkelijk archief werd de klok gegoten door de firma Petit en Fritsen in de klok kengieterij in Aarle Rixtel in Noord- Brabant. Het heeft een randversie ring met de tekst: In domum Domini ibimus Psalm 122 -1956 Wij zullen gaan naar het huis des Heren Psalm 122 -1956 Voordien kerkten de oud-katholie ken tien jaar lang in een houten noodkerkje (1946-1956) aan de Mid denweg op de hoek met de Hector Treubstraat. Daar hing in het kleine spitse torentje een bronzen scheeps- bel. Deze bel werd door de Rijkswerf aan de parochie uitgeleend en heeft tot aan de inwijding van de kerk aan de Timorlaan aan de Middenweg dienst gedaan. Het houten nood- kerkje was door bemiddeling van het "Reconstruction Committee of the Netherlands" door Zwitserland aan de Helderse parochie geschonken, als opvolger van de door de bezet ters gesloopte kerk in de Lange- straat in de Ouwe Helder. Op 23 juli 1946 werd de noodkerk door de Bisschop van Haarlem mrg. J. van der Oord ingezegend in tegenwoor digheid van mrg. A. Rinkel aartsbis schop van Utrecht en G. Ritmeester burgemeester van Den Helder. De tijdelijke oud-katholieke pastorieën waren tot 1956 gevestigd aan de Boerhavestraat op nummer 39 en aan de P.W.A. Singel op nummer T. Ham was koster van de kerk aan de Timorlaan: "De klok werd vanaf de inwijding in 1956 geluid met een elektrisch motortje dat in het toren tje hing. Toen, na jaren van weer en wind, het mechanisme was vergaan en niet meer werkte gebruikte ik weer het luidtouw. Dat touw hing in de kerk, aan de rechterkant voor het altaar, daar luidde ik de klok voor de zondagoch tenddienst én tijdens uitvaar ten. Het nieu we kerkje heeft geen koster meer nou ja, ik koster nog wel eens, maar de taken zijn nu onder elkaar verdeeld", ver telt Ham. 40. In 1956 volgde uiteindelijk de ver huizing naar de Timorlaan waarna de sloop van het noodkerkje aan de Middenweg volgde. Nadat eerst op die plek de openbare bibliotheek was gehuisvest is deze locatie nu bekend als het kantoor van advocaten en ge rechtsdeurwaarders De inwijding van de luidklok van de oud-katholieke kerk vond plaats in de noodkerk aan de Middenweg op 9 oktober 1956 door pastoor E. Wijker, de volgende dag werd de klok in het torentje van de kerk aan de Timorlaan gehe sen.

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 15