98 niet vermelden en omdat deze luid- klok door de Duitsers in 1943 werd gevorderd. Direct na de oorlog kreeg de kerk een scheepsbel van de Rijkswerf tót januari 1950 in bruikleen, want vanaf die maand hing er hoog aan de torenbalken weer een eigen klok en, net als zijn geroofde voorganger: gegoten bij Petit Fritsen te Aarle-Rixtel, nu echter is het randschrift wel be kend: MARIA Te nostra primum vox sonet A.D. 1949 MARIA voor u klinkt onze stem vooral Anno Domini - in het jaar onzes Heren 1949 De kerk heeft in totaal zo'n zeven benoemde kosters gehad, meest re centelijk waren dat respectievelijk Gauw, A. van De luidklok van de Vredeskerk. der Wal en C. Mulder. De laatste ze ven jaren, tot de sluiting in 1990, hebben F. van Oostrum en G. Tennig- lo als vrijwilligers de kosterzaken be heerd: "Ik ben be gonnen als kerkmeester en later volgden wij, met z'n tweeën, koster Mulder op. Vroeger luidden wij met het touw, achter in de kerk. Het touw hing pal achter de deur naar het koor toe. Later werd dat elektronisch. Voor elke kerkdienst luidden wij de klok drie minuten. Het luiden tijdens een rouwdienst begon als de kist de kerk werd uitgedragen, totdat de uitvaart de straat uit was. Met een huwelijk wilde niet ieder bruid spaar dat de klokken werden ge luid. Van de kerk uit was het bij een trouwerij ook niet de gewoonte, dat ging altijd in overleg. Maar als zij er wel voor kozen dan luidden wij als het bruidspaar aankwam éérst de klok ter begroeting, totdat zij in het kerkportaal waren", vertelt Van Oostrum. Ook de Vredeskerk (1971) in de Schooten kreeg tijdens de bouw van de kerk geen klokkentoren want, net als bij de bouw van de OLVOO kerk, lieten ook hier de fi nanciën dat niet toe. Als er daarna spraken is om de klok van de voor malige rooms-katholieke kapel (nu een accountantskantoor) aan de Li- nieweg over te nemen blijkt dat, tot grote teleurstelling, opnieuw finan cieel niet haalbaar. Nadat de OL VOO kerk in de Jan in 't Veltstraat zijn deuren had gesloten ontving de rooms-katholieke parochie van de Vredeskerk heel toepasselijk de bronzen luidklok van deze kerk om haar bij het gebouw in de Schoot en te plaat sen en weer de luid- functie te geven. De werkgroep Luidklok van de Vre deskerk werd in het leven groe pen én met succes. Het ontwerp, een hoge houten klokkenstoel op een betonfundatie, is zonder meer een aanwinst voor de kerk. Nadat de eerste paal op 3 september 1994 was geslagen werd de klok op zaterdag 19 november van dat jaar met toespraken en een speciaal klokkenlied voor de eerste keer officieel geluid. Bij de vreugde van de Vredeskerk steekt het lege torentje van de verlaten OLVOO kerk schril af. Plannenmakers laten veel te lang op zich wachten en dat De klokkenstoel van de Vredeskerk. geeft een angstig voorgevoel. Het is immers voor de historie én voor het uiterlijk van de stad Den Helder van enorm belang dat dit markante gebouw in de Visbuurt voor het na geslacht bewaard zal blijven én dat het alsnog een passende bestem ming zal krijgen! Oud-Katholieke kerk verhuisd Tijdens de plechtige inwijding van het nieuwe kerkgebouw op 29 no vember 1956 aan de Timorlaan, kon niemand van de oud-katholieke parochie vermoeden dat de kerk al weer na veertig jaar gesloopt zou worden: "Oud-katholieke kerk aan de Timorlaan wijkt voor luxe seni orcomplex", schreef de Helderse Courant op 18 januari 1996. Het gebouw werd te groot voor het in aantal afnemende parochianen. Daarbij waren de kosten voor het nodige onderhoud enorm opgelo pen. De keus voor een nieuw gods huis viel op een kavel schuin tegen over het gemeentehuis aan de An- nie Romeijn-Verschoorlaan achter de gereformeerde kerk Morgenster. Op 23 juni 1996 werd door aanne mer NAK de eerste paal geslagen. Tot aan de oplevering van de nieu we kerk werden de diensten gehou-

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 14