Naar oud gebruik (2) Luidklokken en hun randschriften 97 OLVOO luidklok naar De Schooten Mallen van leem en paardenmest voor de gietsels, daar zwoeren de klokkengieters vroeger bij, want al leen daarvan gingen de klokken mooier klinken. Maar nu was het gieten van klokken altijd al door een waas van geheimzinnigheid omgeven. Neem de bijna gewijde stilte die heerste op de gieterij. Waar men zuinig was op het vakge heim en de poort angstvallig geslo ten hield. Dan de eigenaardige geu ren door de vermenging van rook, turf, en eikenhout, van de verwarm de leem en van de dampen die bij het gieten ontstonden. Waar man nen liepen met lederen voorscho ten aan, met bezwete gezichten met roetvegen en de smeltovens on menselijk hoge temperaturen had den met daarin een borrelende traag vloeiende pap van gesmolten metaal, waaruit lange steekvlam men omhoog schoten. Daar smol ten de gieters het klokkenme- taal dat van oudsher een mengsel van ongeveer 4 de len rood-koper en 1 deel Banka-tin. Eigenlijk ging hun voorkeur uit naar het metaal van oude en versle ten klokken omdat dit een betere klank gaf. Maar dan moest de smeltoven wel op 1400 graden Celcius staan wilde de "geut" (het gietsel) lukken. Als de klokken na enkele dagen waren afgekoeld werden zij uit de gietkuil van zand gegraven om daarna nog zorgvuldig gekeurd en bewerkt te worden om de juiste toonhoogte te krijgen. Dan pas wist de gieter of'de geut' gelukt was. Jammer genoeg hangen de luid- De achterzijde van de OLVOO kerk vanaf de Stakman Bossestraat met op de voorgrond het patronaats gebouwtje. De lege kerktoren van de OLVOO kerk, de luidklok hangt in de klokkenstoel naast de Vredeskerk in de Schooten. bouw niét zo'n kerktoren met ambachtelijke luidklok. Tij dens het dertig jarig pries terfeest ter ere van pastoor Brinkman, van de katho lieke kerk aan de Kerk- gracht, werd echter geld geschonken voor de bouw van een kerkto ren voor de OLVOO kerk. Niet lang daarna bouwde aannemer Th. Moorman de to ren. Op 25 april 1884 4^ werd zij, door het luiden van de nieu we klok, in gebruik genomen. De luid klok was gegoten op de gieterij van Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel. Aan wie deze klok ge wijd was en hoe het randschrift luidde is niet bekend omdat de kerkelijke archieven dit klokken meestal in het schemerdon ker, hoog in de spanten van de torens en dik wijls onbereik baar om ze te kunnen be wonderen. De OLVOO kerk (1876- I99°) °P de hoek Jan in 't Veltstraat - Nieuw- straat kreeg door de ontbre kende fi nanciën bij de

Levend Verleden - Den Helder | 2000 | | pagina 13